Ráj pro Bakaly, peklo pro lidi

Ráj pro Bakaly, peklo pro lidi

hornik

Navzdory bouřlivým protestům horníků na ostravském Prokešově náměstí, mluvčí OKD v úterý večer oznámil, že se vlastník definitivně rozhodl uzavřít Důl Paskov. O práci v moravskoslezském regionu, ve kterém je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost, může přijít až tři tisíce lidí.

Je smutné, když si člověk představí, co to pro ně a pro jejich rodiny bude vlastně znamenat. Jsou to vesměs lidé středního věku, mnoho z nich má hypotéky, které by byli schopni splácet, pokud by jim práce zůstala. Jestliže o ni přijdou, mohou čekat na to, že jim brzy na dveře zaklepe, případně zabuší, navoněný, usměvavý a všeho schopný soukromý exekutor.

Naneštěstí však nejde jen o ty, kdo pracují na Dole Paskov. Na šachty jsou také navázány další provozy, které budou v případě uzavření dolů rovněž citelně utlumeny. To už se bude týkat podstatně většího množství lidí než toho, který se sešel v silném dešti v úterý na náměstí v srdci Ostravy.

V důsledku dominového efektu budou krachovat obchody, restaurace a další služby. Tady už je ve hře dalších, řádově desetitisíce pracovních míst. Počet lidí v Moravskoslezském kraji, kteří půjdou s životní úrovní rapidně dolů, je nutno vynásobit rodinnými příslušníky. Snadno z toho vznikne lavina bankrotů pro drobné podnikatele a silné předlužení domácností. Zvýšená míra kriminality a sociální bouře jako z třicátých let jsou na Ostravsku doslova za dveřmi.

Podle mého názoru zmíněný region v budoucnu prakticky nemůže fungovat bez průmyslové výroby. Jedním z řešení by bylo zmodernizovat zdejší průmyslové kapacity a orientovat je na vývoj a výrobu věcí s vysokou přidanou hodnotou. V tomto směru se ovšem už ztratilo příliš mnoho času, téměř čtvrt století. Mladší a vzdělanější Ostravané se během té doby z »regionu razoviteho« stěhují pryč.

Je zřejmé, že situaci zneužili výrobci, kteří nechtějí investovat do ekologizace výroby. A na obyvatele Ostravska obrazně řečeno namířili revolver a postavili před »rozhodnutí«. Buď tady budou oni trávit město a obyvatelé Ostravy budou mít z čeho platit nájmy, anebo mohou jít svobodně a demokraticky zažádat na sociální úřad o sociální dávky.

Po pádu minulého režimu se promrhala šance vymyslet lepší systém, než je to, v čem dnes žijeme. Ptát se na řešení je třeba těch, kteří udělali z naší země ráj pro Bakaly. Horníci to tento týden udělali. A určitě se brzy zeptají znovu!

Radovan RYBÁK

zdroj : halonoviny

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*