Radostný 1.Máj v Lugansku

Radostný 1.Máj v Lugansku

Na tento den jsem se těšil jako malý kluk. Vždyť poslední prvomájový průvod jsem viděl v roce 1989 v Praze na Václavském náměstí. Od té doby se u nás prvomájové průvody nepořádají (až na vzácné výjimky v menších městech), což je velká škoda.

I když mi přátelé nabídli účast v průvodu, odmítl jsem. Já jsem přece chtěl ten průvod vidět!

Už cestou z nádraží do města jsem nasával typickou prvomájovou atmosféru-vyhrávala hudba, lidé jdoucí na místa seřadišť, tvořící se hloučky lidí. Směrem do centra hloučky lidí houstly. Lidé drželi ještě nerozvinuté vlajky a transparenty. Lidé se usmívali, byli veselí.

Na hlavním náměstí V.I.Lenina mezi divadlem a sochou V.I.Lenina se již shromažďovali diváci. Každý chtěl mít co nejlepší výhled. Zaujal jsem také svou pozici, ale moc se mi nelíbila, byla proti slunci. Vzpomněl jsem si na svou akreditační kartu nezávislého novináře a s ní jsem se dostal naproti, poblíž divadla na místa, která byla vyhrazena jen pro novináře. Zde jsem měl dobrý výhled. Náměstí bylo vyzdobeno jen skromně. Naproti divadlu lemovali trasu průvodu mladí s vlajkami společenské organizace „Mír Luganštiny“ a její mládežnické organizace „Mladá garda“.

Krátce před desátou přišli na prostranství před divadlem hlava LLR Igor Plotnickij, předseda  Federace odborů Oleg Akimov, předseda Lidového sovětu LLR Vladimír Děgťarenko, předseda Rady ministrů LLR Sergej Kozlov, vedoucí delegace LLR na minských jednáních Vladislav Dějněgo a další představitelé státu. Nebyla žádná tribuna, představitelé státu stáli na schodech u divadla.Po státní hymně LLR na ploše náměstí zatančily děti na krásné melodie. Promluvili Plotnickij a Akimov. V krátkých projevech mj. připomněli, že válka ještě není skončena, ale hlavně odhodlání všech občanů ubránit a budovat novou republiku. Na závěr jasně zaznělo, že LLR bude navždy s Ruskem.

Poté se dal do pohybu pestrobarevný průvod. Radostný, veselý, jásající. Lidé nesli různé transparenty a vlajky, snad všichni lidé mávali malými vlaječkami. V průvodu byla záplava balónků a květin. Lidé v průvodu byli vzorně seřazení v řadách, mezi jednotlivými bloky lidí byly větší mezery, aby se lidé nepromíchali.

V čele průvodu byly neseny státní vlajky LLR, za nimi šla kapela. Dále šli veteráni Velké vlastenecké války, horníci, studenti VŠ, kozáci na koních, pracovní kolektivy z nejrůznějších závodů i institucí. Projely také alegorické vozy. A to nadšení lidí! Líbilo se mi, že to byl hlavně odborářský průvod, nebyly tam děti ze škol (pouze studenti VŠ). Děti pochodovaly v průvodu se svými rodiči. Vzrušení nastalo, když kolem pochodovali lidé z různých zemí, kteří podporují lid Donbasu, se svými vlajkami. Bohužel vlajka ČR chyběla… No, v průvodu chyběla, ale z mého batůžku po celou dobu vykukovala malá vlaječka ČR a budila pozornost. Blok pochodujících komunistů a komsomolců s rudými vlajkami také nešel v průvodu přehlédnout. Jásající průvod trval 1,5 hodiny a byl přehlídkou jednoty a odhodlání lidí ubránit svou zemi. Průvod se mi tak líbil, že mám přání jej vidět za rok znovu.

Video vystoupení dětí a projevy: https://www.youtube.com/watch?v=nyfW2YOE278

Připomněl jsem si 1.máje před převratem v roce 1989 (ale ty naše nebyly tak krásně seřazené). Škoda že takové průvody nejsou dnes i u nás. Nebo je naděje na jejich znovuobnovení? Průvod Nesmrtelného pluku 8.5. již máme, tak co ještě prvomájový?

1maj

1maj2

1maj3

1maj4

1maj5

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR

 
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*