Radostně vstříc k příštím volbám…

Radostně vstříc k příštím volbám…

Celý svět počínaje USA i Evropou zažívá turbulence a střety mezi zažitým a již zahnívajícím a novým, víceméně radikálním. V USA jsou na jedné straně Clintonová, coby snad nejpřesvědčivější stoupenkyně desítek let trvalého amerického mainstreamu a establishmentu a na druhé straně polomarxistický demokrat Sanders či naopak naprosto ničím se nekrotící republikán Trump.

Stejně tak po celé Evropě vznikají posilují  hnutí či strany, které jsou na domácím poli zaměřené proti domácím pořádkům a na evropské úrovni jsou  silně protibruselské, či  protimerkelovské, ať je to Alternativa pro Německo, Hnutí 5 hvězd v Itálii, Svobodní v Rakousku, Národní fronta ve Francii atd…

Jestliže mi někdo při hodnocení kolapsu ČSSD mluvil z duše, pak to byl novinář Eric Best, který konstatoval, že prohra ČSSD byla způsobena tím, že Sobotka trvale lavíruje mezi Merkelovou a přáním levicových voličů, kteří jsou zásadně protimerkelovští.

To zastaralé, to přežilé, to co vadí v českých poměrech zdaleka nějvětší části obyvatel, je to, co Bohuslav Sobotka a jeho věrní označují jako uspořádání a výdobytky získané  po roce 1990, členství v EU, členství v NATO, lidská práva ,v jejichž jménu se vedou války v Iráku, Libyi, Sýrii, Afganistánu.

Tím základním personálním kamenem našeho mainstreamu a zakladatelem polistopadového uspořádání je Václav Havel.

Ještě tak před měsícem to vypadalo, že volby v krajích dopadnou mezi ANO a ČSSD fifty – fifty. A potom přišli doslova orgie oslav  k nedožitým osmdesátinám Václava Havla a ČSSD v nich hrála prim. Projevy Sobotky, Hamáčka, Zaorálka atd. k oslavě Havla překonávaly oslavy výročí Klementa Gottwalda za minulého režimu  snad desetinásobně.

A to je problém Bohuslava Sobotky. Srovnávat Havla s Tomášem Garriquem  je prostě nehorázné.  Zatímco si kdysi Tomáš Garrique Masaryk  respekt nepochybně zasloužil a dodnes je to náj největší prezident, padal jsem do vývrtky, když Sobotka sdělil, že svou větou Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí nám Havel ukázal jakou cestou se máme vydat.

Žádné podobné nesmyslné žvanírny se Babiš ani náhodou nezúčastnil. Věděl, že pro 60 % naši spoluobčanů je Havel nepřijatelný.

V těchto volbách nešlo o to, jak se snaží teď Sobotka tvrdit o okoukanost hejtmanů. Šlo o to, že ANO je bráno v jistém smyslu jako soft protestní strana výše zmíněných Svobodných, Alternativy pro Německo, 5 ti hvězd, či Národní fronty Marine Le Pen, tedy politickým hnutím změny, kritiky EU a silně, ale civilizovaně protiemigračním a jako taková dostala hlasy. Určitě ne Jermanová, která je jednou z nejhloupějších političek v české kotlině.

V jistém smyslu zase o nic tak moc nejde.

Otevřeně řečeno, přestaňme si věci nalhávat. Babiš má absolutní pravdu v tom, že kraje představují jen jakýsi mezičlánek a nebo dokonce převodovou páku, přes které  proudí peníze se shora dolů. 90 % věcí se rozhoduje v centru a kraje v podstatě jsou nevýznamné.

Proto i tyto volby byli významné potud, že představují určitý politický signál, ale otevřeně řečeno nic více a nic méně. Ukazují, že pro ty voliče, které to bavilo, je Babiš nejsilnější a možná mu to dokáží i za rok při volbách parlamentních. Ale zcela určitě k nim dorazí o dalších 80 % více voličů než dnes a naní jasné jak přesně budou volit.

Je přesto  velmi pravděpodobné, že Babišovo ANO  jako lídr protibruselské, protimerkelovské a soft protiimigrační politiky bude na pomyslné pásce hlasů první….

Je zároveň velmi pravděpodobné, že ČSSD se nezmění a bude dál sterilně probruselská, promerkelovská a soft proimigrační a bude druhá.

Ale to není podstatné.

Vyjednávání o koalicích nyní ukáží, jak asi Sobotkova ČSSD bude postupovat.

Zvítězit jako strana se zátěží 27 let součástí establishmentu  nemůže a nic nového jí už nenapadne. Mimochodem, vidíme to i v blízké cizině na slábnutí německé SPD, Ficova Směru, či rakouské SPÖ o Hollandových socialistech ani nemluvě.

Tak jak dál?.

Ten rok do voleb to bude ve vládě už jen takové ozbrojené příměří a jediné, co se musí Sobotkovi přiznat, že sice nemá absolutně žádné charisma, ale dovede kalkulovat a má absolutní psychickou výdrž.

Po příštích volbách prostě půjde o to, zda mainstreamové strany, zřejmě vedené ČSSD dají dohromady více než Babiš…

I v tom může být problém. Zdá se, že komunisté, kteří ještě před týden byli označováni  jako žádoucí nevěsta Andrejovi nepomohou, protože drtivě propadli a otevřeně řečeno, nelze si představit, že by v situaci mizivé nezaměstnanosti, růstu příjmů mohli získat nové zapálené voliče.  Zdá se dokonce, že  lano ze strany Babiše mohlo být pro komunisty smrtící i v těchto vobách.

Problém bude mít ale i  Sobotka. Souhlasím s prezidentem, že tragický výsledek TOP 09 dává naději, že tato strana nepřesáhne 5 %. Sobotkovi proto bude zbývat váhající ODS a pánbíčkářští  lidovci.(Čunek je frajer, ale právě proto, že je všechno, jen ne klasickým flanďákem).

Ať tak či onak, karty se zčásti rozdávají již nyní.

Tak jako nevíme, zda v USA vyhraje Clintová proti Trumpovi, tak ani nevíme, zda vyhraje spojená havlistická koalice proti Babišovi v příštím roce…

Ale máme na to rok na přípravu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Radostně vstříc k příštím volbám…

  • Babiš nám všem dá na krk oprátky tak, aby jí mohl kdykoliv utáhnout (EET, šmírování na každém kroku …) Díky Sobotkovi nemá vážnou konkurenci. Toho si vydržuje jen proto, aby mohl ukazovat, jak jsou tradiční strany špatné.

  • Pokud Sobotka neodstoupí i s Chovancem, ČSSD zanikne. Na sjezdu na jaře už nebude čas ho vyměnit, aby se „neohrozily“ volby. Sobotka svou stranu zlikviduje.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*