Radikálové využili příměří v Aleppu k získání podpory a k přípravě na nové útoky

Radikálové využili příměří v Aleppu k získání podpory a k přípravě na nové útoky

Radikálové využili humanitární pauzu v Aleppu aby získali dodatečnou podporu a připravili se na nové útoky, řekl ruský náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov rádiu Sputnik.               

Organizaci spojených národů se nepodařilo plně využít humanitárního příměří v Sýrii, uvedl Gatilov a zdůraznil, že ani jeden civilista nebyl evakuován z obležených oblastí východního Aleppa navzdory závazku OSN, že dostane z bojové zóny asi 200 lidí.

„Takže, bohužel, OSN selhala při plnění tohoto úkolu. Mezitím, humanitární pauza byla využita militantními opozičními silami k získání dodatečné finanční podpory a pomoci, a humanitární pauza byla de facto jimi použita pro přípravu na nové vojenské operace,“ uvedl náměstek ministra.

V posledních měsících se situace v Aleppu zhoršila. Teroristé neumožnili obyvatelům využít nedávné přestávky v boji k opuštění nebezpečného prostoru prostřednictvím humanitárních koridorů. Místo toho, radikálové i nadále používali humanitární pauzu k přípravě nových vojenských operací.

Rusko může zvážit zavedení nových humanitárních přestávek v syrském Aleppu až po obdržení záruk, že nebudou přestávky využity teroristy a radikálními opozičními silami k zotavení a přípravě na nové útoky,“ uvedl náměstek ministra.

„Pokud hovoříme vážně o humanitární pauze, proti které v zásadě nejsme, musíme mít nejprve pevné záruky, že bude pauza použita k evakuaci civilistů z obklíčených míst ve východním Aleppu. Zatím tomu tak nebylo,“ řekl Gatilov rádiu Sputnik.

„V současné době vidíme, že teroristé často používají civilisty jako lidské štíty a brání jim opustit oblasti (pod jejich kontrolou). Za účelem později obvinit syrskou armádu a Rusko z útoků na civilní objekty, nemocnice a civilisty,“ uvádí diplomat.

Tlaky kladeny na Damašek a Moskvu prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN a Valného shromáždění OSN k přijetí některých rozhodnutí v souvislosti s humanitární krizí v Aleppu jsou nepřijatelné,“ uvedl Gatilov.

„Další věc, se kterou nejsme spokojeni v souvislosti s humanitární situací ve východní části Aleppa, jsou pokusy zapojit Radu bezpečnosti a Valné shromáždění OSN, které jsou jasně zaměřeny na politizaci tohoto problému a k vyvíjení dalšího tlaku na Sýrii a Rusko. Bohužel, někteří z našich partnerů se drží této linie, proti které samozřejmě jsme,“ uvedl diplomat.

Poradce zvláštního vyslance OSN pro Sýrii Jan Egeland selhal při využití humanitární pauzy v Aleppu k evakuaci civilistů,“ řekl Gatilov rádiu Sputnik.
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*