Rada Evropy vyzývá EU, aby obnovila záchranné operace ve Středomoří

Rada Evropy vyzývá EU, aby obnovila záchranné operace ve Středomoří

Parlamentní shromáždění Rady Evropy vyzvalo členské státy EU, aby obnovily námořní záchrannou operaci ve Středomoří. Orgán, který není ve spojení s Evropskou unií, zdůraznil, že je povinností členských států EU „nedovolit, aby se ve Středomoří utopili lidé“.Parlamentní shromáždění Rady Evropy schválilo rezoluci požadující okamžitá opatření na záchranu životů ve Středomoří, vyzývající členské státy EU k opětovnému zahájení námořní operace EU pro záchranu na moři.

„Za posledních šest let zahynulo téměř 20 000 osob během nebezpečné cesty přes Středozemní moře. Tato situace je neudržitelná a měla by být napravena bez dalšího prodlení,“ uvedlo shromáždění ve své rezoluci.

„Povinností států je nenechat lidi utopit se ve Středozemním moři.“

Rezoluce uvádí, že „byla nadále popírána základní lidská práva migrantů ve Středozemním moři“, a kritizuje dosud uplatňovanou politiku Evropské unie.

„Trvalá priorita Evropské unie věnovaná kontrole hranic a tendence podporovat vyřizování žádostí o azyl v zemích a regionech mimo její hranice nepřinesla přesvědčivé výsledky,“ uvádí rezoluce a dodává, že se domnívá, že tyto praktiky možná skutečně zvýšily rizika, kterým se žadatelé o azyl vystavují ve svém úsilí o dosažení bezpečí.“

Shromáždění doporučilo, aby budoucí předsednictví Evropské unie „přikládalo větší prioritu ukončení zbytečných úmrtí ve Středozemním moři a navázalo na aktuální pozitivní debatu mezi členskými státy, které jsou ochotny sdílet odpovědnost za přijímání a integraci uprchlíků a žadatelů o azyl“.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy uvedlo, že také naléhá na EU, aby urychlila svou práci na revizi dublinského nařízení.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rada Evropy vyzývá EU, aby obnovila záchranné operace ve Středomoří

  • Přestanou se topit, když budou vědět, že na ně na otevřeném moři nečeká žádná záchrana. Pak na ty přetížené gumové čluny nenasednou. Bohužel se jich ještě několik utopí, než si to uvědomí. Ale zachrání se tisíce dalších, kteří to riziko přestanou podstupovat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*