Putinovo mlčení k vítězství?

Putinovo mlčení k vítězství?

Polsko, Česko, ale i překvapivě Maďarsko Viktora Orbána se v jednom šiku stali jedněmi z největších bojovníků za nové prezidentské volby v Bělorusku a i iniciátory zítřejší telekonference šéfů států a vlád EU.

Do toho Andrej Babiš vnáší rusofóbickou teorii, že je třeba zabránit okupaci Běloruska, jaká nastala v roce 1968 při rozdrcení Pražského jara a přidává omáčku s přáním sametové revoluce pro Bělorusko. Tyto tři země jsou trvale na indexu v Bruselu pro údajné porušování hodnot právního státu a Babiš zvláště pro střet zájmů. A proto…
A proto …nejlepší obranou je protiútok.Svým způsobem nikdo nemá Lukašenka rád a zaslouženě.  Je kupříkladu i zásadní rozdíl mezi postavením Putina v Rusku (a potažmo i ve světě) a Lukašenka v Bělorusku. Zatímco v nedávném referendu o Ústavě v Rusku 80%, ale skutečných 80 % obyvatel Ruska podpořilo ústavní změny a tím i možnost Putina znovu kandidovat na prezidenta a odhad, že oněch pouhých 20% odpůrců bylo skutečně realistických, odpor proti Lukašenkovi (byť i jistě přiživovaný  například i z Česka, kde náš ministr zahraničních věcí věnoval 45 miliónů na boj proti Lukašenkovi) je zjevně autentický. A toho mučení a zbytečných represí po volbách bylo skutečně mnoho.Vladimír Putin se geniálně zahalil do strategického mlčení a zatím ani on, ani například jeho mluvčí Peskov se k Lukašenkovi nevyjadřoval. Jedním z možných a logických vysvětlení je, že nechává Lukašenka vycukat. Je sice již oslabený, ale stále málo. Ještě se hýbe.

To všechno ovšem nic nemění na tom, že kdyby se Rusko rozhodlo zasáhnout  v Bělorusku (říkám kdyby), je to naprosto právně i mezinárodněpoliticky legitimní. Kde jsou ty doby, kdy Bush starší a jeho ministr zahraničních věcí Baker slibovali, že se NATO nepřiblíží k Rusku ani na centimetr. Dnes NATO ohrožuje Rusko z Pobaltí a zejména militaristického  a protirusky xenofóbního  Polska.  Jestliže tuším minulý týden podepsal Pompeo v Polsku dohodu o navýšení přítomnosti vojáků USA o 1000 mužů, proč by nemohlo Rusko v souladu se svazovou smlouvou s Běloruskem vojensky navýšit svá vojska v Bělorusku. Bylo by to naprosto v pořádku.

Petr Kolář, otec mladého Koláře, se stal nyní hlavním vymývačem mozku Andreje Babiše. A Babiš na protiruskou tóninu nyní radostně přispěchal, byť pro mnohé své příznivce se stává směšným či dokonce odpudivým.

Rusko totiž v poslední době příliš do barevných revolucí nezasahuje a vyplácí se mu to. To platí jak v Arménii, tak zřejmě i v Bělorusku.

Je dobře, že Putin nechává vykecávat Babiše, Morawieckého i Orbána či premiéry z Pobaltí… Evropská unie má svých starostí více než dost. Tak jako nebyla schopna ekonomicky zachránit dnes již rozvrácenou Ukrajinu, nepomohla by ani Bělorusku. Čím větší tlak Evropská unie vytvoří proti Lukašenkovi, tím více bude rozměklejší a nakloněný k ústupkům vůči Rusku.

Možná se se Putin promlčí s pomocí tlaku EU k vítězství v Bělorusku bez ztráty jediného vojáka…

Asi tak…
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Putinovo mlčení k vítězství?

  • Když se USA pokusily o převrat na Ukrajině, nemohlo si Rusko dovolit, aby byla v Sevastopolu námořní základna USA. Myslím, že nemůže dopustit, aby byly základny NATO v Bělorusku. USA se všemi prostředky snaží vehnat Evropu do války s Ruskem, ale naštěstí se jim to nedaří. Rusofobní křiklouni válku nespustí a ostatní mají rozum.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*