Putin vrací úder na „podivnou“ kritiku vakcíny Sputnik ze strany EU

Putin vrací úder na „podivnou“ kritiku vakcíny Sputnik ze strany EU

Prezident Vladimír Putin odmítl zahraniční kritiku ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V a prohlásil, že s ní bude on sám očkován.

Osmašedesátiletý ruský vůdce na televizním setkání se zdravotníky popsal nedávné výroky v Evropě zpochybňující potřebu ruské vakcíny jako „podivné“.

„Nikomu nic nevnucujeme… čí zájmy takoví lidé chrání – farmaceutické společnosti nebo zájmy občanů evropských zemí?“

„Očkování je samozřejmě dobrovolná volba každého člověka… Mimochodem, zítra to hodlám sám udělat,“ řekl.Rusko silně propagovalo státem podporovanou vakcínu v zahraničí, ale na Západě, a dokonce i v Rusku, se setkala se skepsí.

Rusko vakcínu zaregistrovalo v srpnu, před rozsáhlými klinickými zkouškami, což mezi mnoha odborníky vyvolalo obavy z urychleného postupu.

Pozdější recenze byly převážně pozitivní, přední lékařský časopis The Lancet zveřejnil výsledky, které ukazují, že je bezpečná a více než z 90 procent účinná.

„Navzdory záměrné diskreditaci naší vakcíny o ni projevuje zájem stále více zemí,“ řekl Putin.

Ministr zdravotnictví Michail Muraško během schůzky uvedl, že odborníci z Evropské agentury pro léčivé přípravky odcestují 10. dubna do Ruska, aby přezkoumali klinické studie provedené na vakcíně.

Amsterodamská agentura EMA tento měsíc zahájila průběžné hodnocení Sputniku V, což je klíčový krok k tomu, aby byla schválena jako první nezápadní vakcína proti koronaviru, která bude použita v celém bloku 27 států.

Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton prohlásil, že Evropa „absolutně nepotřebuje Sputnik V“, což vyvolalo bouřlivou reakci Moskvy.

Ruský fond přímých investic (RDIF), který rozvoj Sputniku podpořil, obvinil Bretona, že je proti této vakcíně „jasně zaujatý“, protože je ruská.

„Evropané chtějí výběr bezpečných a účinných vakcín, které jste dosud neposkytli,“ uvedl RDIF na Twitteru.

Dále uvádí, že přípravek Sputnik V byl schválen pro použití v 55 zemích.

Pokud byly Bretonovy poznámky oficiálním postojem EU,“ stálo v něm, „informujte nás, prosím, že není důvod usilovat o schválení EMA kvůli vašim politickým předsudkům.“

Více než čtyři miliony Rusů dostaly dvě dávky vakcíny a více než šest milionů lidí jednu dávku, řekl v pondělí Putin.

Mnozí v Rusku jsou k očkování skeptičtí, průzkum veřejného mínění z počátku tohoto měsíce ukázal, že méně než třetina je ochotna nechat se očkovat, a téměř dvě třetiny tvrdí, že věří, že koronavirus je uměle vyrobená biologická zbraň.

Do pondělí Rusko zaregistrovalo více než 4,4 milionu případů koronaviru a více než 95 000 úmrtí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*