Putin: Víme, kdo zničil humanitární konvoj pro Aleppo

Putin: Víme, kdo zničil humanitární konvoj pro Aleppo

Útok na humanitární konvoj OSN v blízkosti Aleppa, Sýrie, ke kterému došlo minulý měsíc, ze kterého Washington obvinil Rusko, byl ve skutečnosti proveden jednou z teroristických skupin přítomných v oblasti, uvedl ruský prezident.

„Byla to jedna z teroristických skupin. A víme to, a řekněme, že Američané to vědí taky, ale raději se postaví na jinou stranu, aby mohli falešně obvinit Rusko. To ničemu nepomáhá,“  uvedl Putin na ekonomickém fóru v Moskvě.

Humanitární konvoj byl napaden v noci z 20. září. Mezinárodní výbor Červeného kříže hlásil 20 zabitých civilistů a 18 zničených vozidel.

Pentagon uvedl, že konvoj byl zničen ze vzduchu a že ruské vojenské letouny byly přítomny v této oblasti, čímž došel k závěru, že útok provedlo ruské letectvo.

Rusko tato obvinění odmítlo a uvedlo, že americký bezpilotní letoun konvoj sledoval, takže by měl Washington znát skutečnou pravdu o útoku.

Putin se také vyjádřil ke zrušení návštěvy Francie, které následovalo po debaklu v Radě bezpečnosti OSN. Paříž naznačila, že by nebylo příliš vhodné hostit Putina poté, co Rusko zablokovalo předložený dokument.

„Nejsou to naši partneři, kdo by se měl urážet za vetování francouzské rezoluce. Řekl bych, že my bychom měli být ta uražená strana,“ uvedl Putin.

Vztahy mezi Ruskem a USA se zhoršily, ale „není to naše volba“

Ve svém projevu před ekonomickým fórem v Rusku, ruský vůdce uvedl, že USA by se měly začít chovat jako rovnocenný partner a respektovat zájmy Ruska, spíše, než se snažit diktovat podmínky Moskvě.

„Zabýváme se zhoršením rusko-amerických vztahů, ale není to naše volba, nikdy jsme to tak nechtěli. Naopak, chceme mít přátelské vztahy s USA, velkou zemí a vedoucí ekonomikou,“ sdělil Putin.

Jako příklad neúcty, Putin zmínil způsob, jakým bylo Rusko vtaženo do prezidentské kampaně v USA. Putin uvedl, že oba, Hillary Clintonová a Donald Trump používají protiruskou rétoriku k získání politických bodů.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský prezident Vladimír Putin Foto: AP)
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Putin: Víme, kdo zničil humanitární konvoj pro Aleppo

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*