Putin v reakci na to, že byl Skripal propuštěn z nemocnice: Pokud by byl použit Novičok, Skripal by na místě zemřel

Putin v reakci na to, že byl Skripal propuštěn z nemocnice: Pokud by byl použit Novičok, Skripal by na místě zemřel

Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že se rád dozvěděl, že bývalý dvojitý agent Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice a zdůraznil, že pokud by byl použitý jed zbraňové třídy, Skripal by na místě zemřel.     

Na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou Putin uvedl, že slyšel, že byl Skripal propuštěn z nemocnice.

„Bůh mu dej zdraví, jsme velmi šťastní,“ řekl ruský prezident. Přesto dodal, že pochybuje o tom, že byl začátkem března použit toxin zbraňové třídy na otravu Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury ve Velké Británii.

„Myslím si, že pokud, jak tvrdí naší britští kolegové, by byl použit jed zbraňové třídy, ten člověk by byl na místě mrtev. Bojové chemikálie jsou tak silné, že osoba buď okamžitě zemře, nebo během několika sekund, možná minut,“ řekl Putin.Putin také zopakoval ochotu Ruska pomoci při vyšetřování. „Nabídli jsme našim britským partnerům celou řadu potřebné pomoci a požádali jsme o přístup k vyšetřování. Dosud jsme nedostali žádnou odpověď. Naše nabídka zůstává na stole,“ uzavřel ruský vůdce.

Sergei Skripal, bývalý dvojitý agent z Ruska a Spojeného království, který předtím, než se odstěhoval do Velké Británie, si odpykával trest ve vězení na zradu Ruska, byl dne 4. března v Salisbury údajně otráven spolu se svou dcerou Julií. Bezprostředně po útoku britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že je „vysoce pravděpodobné“, že je zodpovědné Rusko kvůli údajnému původu nervové látky, která byla pravděpodobně použita při otravě. Případ vystupňoval diplomatický skandál, kdy Spojené království a jeho spojenci vyhostili desítky ruských diplomatů a Moskva reagovala vyhoštěním podobného počtu.

Britská zdravotnická služba NHS v pátek oznámila, že Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice. Nebyla však odhalena žádná informace o jeho stavu nebo místě pobytu. O několik týdnů dříve byla propuštěna jeho dcera Julie za podobných tajných postupů. Od té doby nebyla vůbec viděna a jejich jediná komunikace s vnějším světem bylo prohlášení, které vydala metropolitní policie údajně jménem Julie, která mimo jiné odmítla pomoc, kterou nabídlo ruské velvyslanectví v Londýně.

Skripalovi mohou svobodně odmítnout pomoc velvyslanectví, ale měli by to udělat osobně, řekl ruský velvyslanec ve Velké Británii Alexander Javenko na páteční tiskové konferenci.

„Až do dneška, nikdo neviděl jejich fotografii, nikdo neslyšel jejich hlas, nikdo neviděl, zda jsou naživu nebo ne. Měli bychom si být jistí, že je ten člověk naživu, zda je on nebo ona v pořádku a pokud například říkají, „nepotřebuji vaše služby“, je to v pořádku,“ uvedl.

Na otázku reportéra, Javenko uvedl, že Rusko nepovažuje Skripala za zrádce, protože byl jeho trest odpykán.

„Byl odsouzen, strávil šest let ve vězení, byl očištěn, byl osvobozen a rozhodl se odejít do Británie. Je svobodným člověkem, je ruským občanem, stejně jako britským občanem, a může si dělat cokoliv, co chce. Myslím, že své problémy s ruským státem urovnal.“

Sám velvyslanec řekl jinému reportérovi, když slyšel o incidentu:

„Nikdy jsem o něm neslyšel a nikdy jsme se s ním nesetkali – žádné vztahy, prostě nic. Takže když k tomu došlo v Salisbury, začali jsme číst o tom, kdo to je, co udělal v Rusku, co udělal tady…v podstatě byl pro nás novým člověkem, a teď víme téměř vše z britského tisku, kromě důkazů,“ uvedl Jakovenko.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Vladimír Putin Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Putin v reakci na to, že byl Skripal propuštěn z nemocnice: Pokud by byl použit Novičok, Skripal by na místě zemřel

 • Co tato kauza vypovida:
  – Novicok to nebyl
  – Rusum neumoznila GB pristup k vysetrovani ani styk s otravenymi obcany Ruska
  – Uzdraveni jsou stale v utajeni, nesmeji komunikovat s pribuznymi
  – Zadneho podezreleho z otraveni Rusu GB nenalezla
  – Neexistuje jediny dukaz, ze by na zlocinu melo podil Rusko
  – Stale tvrdi, ze to byl Novicok. Mezitim se ukazalo (zprava ve Süddeutsche Zeitung), ze ten jed dostaly tajne sluzby vsech statu NATO a mohly s nim experimentovat. I v CR to prohlasil p. Safar do tisku a byl pote propusten ze sluzby. Politici a zejmena Bublan chteji nadale zalovat prezidenta, ze nas zpravou o Novicoku u nas ohrozil.
  O cem to vypovida? Necht si kazdy sam udela svuj zaver.
  Pro mne to prolhany a nestydaty utok pod false flag, zinscenovany tajnymi sluzbami zapadu, ktery slouzi k ocernovani a demonizovani Ruska bez dukazu, k uvalovani dalsich sankci na Rusko, k vypovidani diplomatu nejen z GB, ale i z EU, USA.
  A nasi lokajove jako Bublan se mohou pretrhnout, abychom ty podle a prolhane bastardy podporili! Jsme jejich kolonii, proto jsou i nase media pod jejich kontrolou.
  V GB se pripravuje vysetrovani Mayove kvuli teto kauze. Snad se dozvime neco z pravdy o teto kauze.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*