Svět od doby z přelomu roků 1989 a 1990, kdy rozdychtěné a nadšené Československo vstupovalo do západního světa, se hluboce změnil a natrvalo. To, co bylo přitažlivé a dokonce důvodně inspirativní zešedlo, stagnovalo a v mnoha ohledech je založeno ne pololživých floskulích, které realitě neodpovídají a jsou vlastně jen jakousi únavnou obdobou toho, co plácali vrcholní i méně vrcholní funkcionáři KSČ ke konci své vlády…

Ano, máme kapitalismus, ovšem evropská podoba je mnohem neefektivnější než její podoba v Číně, ale i v Rusku.

Eurozóna od roku 2008 se brodí ve stagnaci a kromě Německa pro nikoho není výhodná. Nakonec měl s ní Klaus pravdu.

Co je však ještě horší, že západní svět pod prapory svobody, demokracie či lidských práv, postavený na unilateralismu USA rozpoutává jednu krvavější válku za druhou a s přezíravosti ignorování jiných pravd si určuje, co je dobré či zlé a to co s hledá, zpravidla z hlediska svých úzkých zájmů jako špatné, trestá raketami či dlouhodobým bombardováním…Hromady mrtvol a hlavně postupný kolaps těhto akcí ukazuje nedomyšlennost a obludnost toho, když si někdo osvojuje právo diktovat jiným, jak mají jednat. Bez nadsázky agresivní imperialismus Západu je jedním z hlavních důvodů, proč je svět rozkolísanější než kdykoliv předtím.

Na tvrdo, během studené války mezi Západem a Východem byl rozhodně svět stabilnější a mírovější, než dnes, kdy máme za sebou erupci svobody, demokracie a lidských práv.

Západníé svět v podstatě odumírá. Zatímco Obama získává v nejlepším případě podporu u vlastních Američanů ze 36%, titíž Američané hodnotí Putina, že má převahu více než 70%…

Dobré, že

Zatímco údajně nejsilnější země světa – USA je nepřekonatelně rozdělena na dva nenávistné a doslova nesmiřitelné tábory republikánů a demokratů , již zmínění pánové Putin, Sisí, Erdogan, Orbán….ač je jim liberální demokracie v západním slova smyslu jistě zcela cizí, získávají pro svůj program obrovskou podporu svých spoluobčanů.

A zatímco naši Halíkové,Leschtinové, Peheové, Šafrové …běsní proti těmto údajným autoritářům či diktátorům, tito  realizují zásadní změny svých zemí.

Oproti našim Sobotkům, ba i Babišům, a celosvětově Obamům, Hollandům, Cameronům atd.,atd.. se opírají o mimořádně silnou legitimitu demokratické volby, a jasně ukazují, že nechtějí udržovat ten zahnívající status quo, ale chtějí své země měnit a směrovat výš.

Ano a logicky silným základem jejich politiky je intenzivní vlastenectví, a zpravidla i příklon k tomu, kterému náboženství.

Zatímco vlastenectví i nám by bylo zapotřebí jako soli, z hlediska náboženství bychom si naopak měli vážit toho, že jsme zřejmě nejracionálnější národ na světě, který ve své většině v Boha nevěří a věřit nebude. To není naše slabost, to je naše přednost.

Všichni pánové se vyznačují i nevěřitelnou rozhodností, kdy odmítají poklonkovat USA a EU a NATO a jako rovný s rovným si jdou svou vlastní cestou. A tak Obama mohl běsnit, že Sisi nechává popravovat jeho spojence z Muslimského bratrstva, ovšem Sisi ví, že džihádisty nelze porazit laskavým slovem. A Ordogan nechá pozatýkat policisty či soudce, kteří ho chtěli prostřednictvím justice zlikvidovat.

Připusťme, že možná v ješě v dokonalejší podobě omezené demokracie, limitace západního pojetí lidských práv  a naopak nejúspěšnějšího modelu státního a organizovaného kapitalismu je Čína, která téměř nesporně bude jednoho dne deminovat světu, ač vůbec na tím mnohý z nás nejásá.

Vše chce svůj čas a doba se mění.

Západní ekonomický, sociální a kulturní model byl nepochybně po menoh desetiletí na čele světového vývoje. Od Turecka, přes arabské země po země východní Evropy se kněmu vzhlíželo jako k něčemu nejlepšímu, co je na světě. A právem.


Dnes však už to neplatí.

Kapitalismus je jinde efektivnější a více spjatý i s ostaními potřebami země i lidí.

Autorativní demokracie sice neumoňuje exhibicionismus masových demonstrací homosexuálů, ale posiluje vztah lidí k zemi…

Svoboda projevu i tisku je možná jiná, ale nevede k vyhrocenému individuslismu a vyhledávání negace a destrukce za každou cenu.

A tak platí : Západní model se přežil a je to dobře…

Svět hledá nové a úspěšnější modely…

Bylo by dobré, kdybychom se vydali stejným směrem.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz