Putin se setkal s Erdoganem poprvé od sestřelení ruského letounu

Putin se setkal s Erdoganem poprvé od sestřelení ruského letounu

Turecký prezident Recep Tayip Ergodan se setkal se „svým přítelem“ Vladimírem Putinem v naději, že obě země obnoví své vztahy. Bylo to jejich první setkání ode dne, kdy Turecko sestřelilo loni v listopadu nad Sýrií ruský bombardér.

„Vaše návštěva, která přichází uprostřed velmi komplikované situace v Turecku, naznačuje, že všichni chceme oživit náš dialog a obnovit vztahy pro turecký a ruský národ,“ řekl prezident Putin, když vítal Erdogana v St. Petersburgu, Rusku.

Putin dodal, že „byl jedním z prvních (hlav států), která volala prezidentovi (Erdoganovi) a potvrdila ruskou podporu pro překonání domácí politické krize související s (vojenským pučem).“

Na oplátku, Erdogan zdůraznil, že oceňuje ochotu prezidenta Putina, setkat se s ním osobně.

„Ještě jednou vám chci vyjádřit vděčnost, za tuto příležitost být s vámi a setkat se s vámi,“ uvedl turecký vůdce.

Zdá se, že Ankara ze setkání hodně očekává.

„Bude to historická návštěva, nový začátek. Domnívám se, že se otevře nová stránka… (během)… jednání s mým kamarádem Vladimírem (Putinem),“ řekl prezident Erdogan tiskové agentuře TASS v exkluzivním rozhovoru před návštěvou a dodal, že „existuje ještě mnoho, co mohou naše země dělat společně.“

Od obou vůdců se očekává, že pomohou přivést vztahy mezi Ruskem a Tureckem na novou úroveň.

Zatímco Ankara samozřejmě touží po zlepšení vztahů s Moskvou, které byly narušeny, Rusko si udržuje více rezervovaný a pragmatický přístup.

„Syrská krize bude projednána do hloubky a doufáme, že postavení Turecka bude více konstruktivní,“ řekl novinářům Jurij Ušakov, zahraničněpolitický asistent Vladimíra Putina.

Moskva a Ankara se zatím z velké části neshodují na syrské otázce, protože Turecko chce sesadit prezidenta Bašára Asada, zatím co Rusko podporuje syrského vůdce i syrskou armádu v jejich boji proti islamistům. Ruské ministerstvo obrany také obvinilo Turecko z napomáhání islámskému státu v minulosti, citujíc data, která dokazují, že radikálové byli vyzbrojováni a zásobováni z Turecka.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský prezident Vladimír Putin a turecký prezident Recep Tayip Ergodan Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Putin se setkal s Erdoganem poprvé od sestřelení ruského letounu

  • No, uvidime, jak se situace bude vyvijet dal. Putin vsadil na kartu pretahnout Erdogana na svou stranu neboli nepritel meho nepritele je muj pritel. Pokud se mu to podari na plne care, bude to husarsky kousek pro Rusko. Jenze verte Turkovi, ktery tolikrat zklamal a podrazil.

  • „Putin dodal, že „byl jedním z prvních (hlav států), která volala prezidentovi (Erdoganovi) a potvrdila ruskou podporu pro překonání domácí politické krize související s (vojenským pučem).““ – nejsem si úplně jistý, ale mám pocit, že to řekl Erdogan. Není to ani Putinův styl k někomu se lísat.

    Erdogan je v blbé situaci. Jeho vize se s Ruskem až tak úplně neshodují, ale přitom si už dobře uvědomil, že usa stojí jen o vazaly, které lze snadno odepsat. Řekl bych, že bude chvíli sekat dobrotu, než se mu v hlavě vylíhne zase nějaký ďábelský plán na velkou tureckou říši.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*