Putin na fóru Valdai: Není potřeba rozlišovat na „umírněné“ a jiné teroristy.

Putin na fóru Valdai: Není potřeba rozlišovat na „umírněné“ a jiné teroristy.

Nemohou existovat žádní „umírnění“ teroristé, prohlásil Putin, když hovořil o situaci na Blízkém východě na diskusním fóru Valdai.

„Proč si hrát se slovy a dělit teroristy na umírněné a neumírněné. Jaký je v tom rozdíl?“ Prohlásil Putin na fóru.

V regionu působí celá spleť teroristických skupin, které také bojují proti sobě o„zdroje příjmu“, a ne kvůli ideologii, uvedl Putin a dodal, že zbraně poskytnuté pro „umírněnou“ opozici v regionu skončily v rukou teroristů.

Ruský prezident Vladimír Putin na diskuzním fóru Valdai Foto: Valdaiclub.com
Ruský prezident Vladimír Putin na diskuzním fóru Valdai Foto: Valdaiclub.com

Některé země hrají svojí hru, uvedl ruský prezident a dodal, že zatímco ty země bojují proti terorismu, tak také „umísťují figurky na herním poli,“ v jejich vlastním zájmu.

„Úspěchu v boji proti teroristům nelze dosáhnout využitím některých z nich, jako beranidlo ke svržení nenáviděných režimů,“ uvedl Putin na fóru s tím, že tímto způsobem bychom teroristy nevyhnali. „Je to jen iluze, že je možno s nimi jednat (později), zbavit je moci a nějak se s nimi dohodnout,“ dodal ruský prezident.

Hovoříc o úsilí ruské armády v Sýrii, což pozitivně ovlivní situaci v zemi a pomůže zajistit podmínky pro politické urovnání, ruský prezident rovněž zdůraznil, že porážka teroristů nevyřeší všechny problémy v Sýrii.

„Rád bych znovu zdůraznil, že (ruská operace v Sýrii) je zcela legitimní, a jejím jediným cílem je pomáhat při vybudování míru,“ řekl ruský prezident v Soči a dodal, že rozhodnutí nasadit v Sýrii ruské letectvo bylo rozhodnuto na základě žádosti syrské vlády.

Syrský prezident Bašár Asad také souhlasil s možností Ruska, nabídnout pomoc syrské opozici v jejich boji proti Islámskému státu, uvedl Putin. „Požádal jsem (Assada): Co byste řekl, kdybychom podpořili snahy opozice v jejich boji proti teroristům, tak jak jsme podpořili syrskou armádu? A on odpověděl: Můj postoj je pozitivní,“ uvedl ruský vůdce na fóru Valdai.

Moskva se snažila o výměnu dat se západními zeměmi o pozicích militantů Islámského státu v Sýrii celé týdny, ale teď je takový druh spolupráce blízko,“ uvedl Putin.

Země by měly vnímat jedna druhého, jako „spojence společného boje, a jednat čestně a otevřeně,“ uvedl Putin a dodal, že pouze tímto způsobem lze zaručit vítězství proti teroru. „Sýrie se může stát vzorem pro partnery, v tom, jak řešit problémy, které ovlivňují každého.“

Hlavním úkolem je“nenechat teroristy přesunout své aktivity do jiných regionů,“ uvedl ruský prezident a dodal, že aby nedocházelo k takovým výsledkům, všechny síly v Sýrii a Iráku, včetně státních armád, kurdských milicí a různých opozičních skupin, by měli být sjednoceni.

USA „podvedly“ svět o íránském jaderném programu

„Hypotetická jaderná hrozba“, kterou údajně představoval Írán, nikdy neexistovala, uvedl ruský vůdce na diskusním fóru Valdai. Washington se snažil „zničit strategickou rovnováhu,“ uvedl Putin a dodal, že Spojené státy chtějí „nejen dominovat, ale také mít schopnost diktovat všem svou vůli- a to nejen svým geopolitickým oponentům, ale i svým spojencům.“

Rusko a celý svět byl „špatně informován“ a dokonce „podveden“ ze strany USA, pokud jde o údajnou íránskou jadernou hrozbu, uvedl Putin. I poté, co Teherán souhlasil s celým světem o mírové povaze svého programu v obohacování uranu, raketové obranné systémy jsou stále testovány Washingtonem, daleko od svých hranic- nyní i v Evropě.

„Právem jsme se domnívali, že se práce na vývoji amerického systému protiraketové obrany zastaví. Ale nic takového se nestalo, a program pokračuje,“ uvedl Putin a dodal, že mezinárodní bezpečnostní systém byl zničen pod záminkou íránské „hrozby“.

Existuje možnost, že americké protiraketové štíty ve východní Evropě mohou být použity jako útočné zbraně, uvedl prezident a dodal, že to může být považováno jako hrozba pro Rusko. Proto by měl nadále pokračovat dialog o omezení strategických jadernách zbraní, dodal Putin.

„Je to velmi nebezpečný scénář, škodlivý pro všechny, včetně samotných Spojených států,“ uvedl ruský rezident na fóru.

Nemůže existovat žádný vítěz, co se týče konfliktů týkajících se jaderných zbraní,“ uvedl ruský vůdce.

„Odstrašující význam jaderných zbraní začal ztrácet svou hodnotu, a někteří dokonce žijí v iluzi, že by v globálním konfliktu mohlo být dosaženo vítězství pro jednu stranu, bez nevratných důsledků- pokud by vůbec nějaký vítěz byl,“ uvedl Putin.

 

Evropa je americký „vazal“ v sankční americké politice

Obchodní a sankční války ukázaly „nekalé soupeření“ ze strany USA, uvedl ruský prezident, když komentoval aktuální politické a ekonomické vztahy ve světě. Morální normy by měly být zásadní při mezinárodní, politické, vojenské a ekonomické rivalitě, uvedl Putin a dodal, že jinak by se hospodářská soutěž mohla vymknout kontrole.

„Rusko by také mohlo prohlásit, že je nezbytné demokratizovat USA, ale to by, přinejmenším, bylo nezdvořilé, řekl Putin na diskusním fóru.

Tvorba hospodářských bloků založených na spikleneckých principech neučiní ze světa bezpečnější místo, ale spíše vytváří základ pro budoucí konflikty, uvedl prezident. Poukazujíc na to, že evropské společnosti také utrpěly kvůli americkým sankcím uvaleným na jiné národy, Putin došel k závěru, že tyto opatření Washingtonu prokazují, že Washington považuje jiné země „za vazaly, kteří jsou trestáni, spíše než jako spojence.“

Při komentování situace na Ukrajině, Putin uvedl, že Rusko akceptuje jakoukoli volbu obyvatel Ukrajiny, „kterou opravdu považuje za bratrskou zemi, za bratry,“ ale nemůžeme souhlasit s tím, jak moc země byla změněna. Takové metody „jsou špatné, bez ohledu na to, kde ve světě se to stane,“ dodal Putin.

„Jak můžeme akceptovat puče? Můžete si být jisti, že scénáře Iráku a Libye byly pro nás zorganizovány. Koneckonců, americké úřady se nestydí otevřeně a veřejně říci, že utratili 5 miliard dolarů na podporu ukrajinské opozice,“ uvedl ruský prezident.

Jediná možnost, jak znovu dosáhnout ukrajinské celistvosti a dosažení míru na jihovýchodě země, je realizovat Minské dohody, uvedl Putin a dodal, že klíčové body mírové dohody zůstaly v současné době nesplněné kyjevskými úřady. Putin také zdůraznil, že „nekonečné obviňování Ruska“ z ukrajinského konfliktu je „k ničemu“.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*