Putin: Malware Ransomware vytvořený zpravodajskými službami se může vymstít jeho tvůrci

Putin: Malware Ransomware vytvořený zpravodajskými službami se může vymstít jeho tvůrci

Ransomware, který zasáhl počítače po celém světě, by se mohl vymstít svému tvůrci, uvedl ruský prezident Vladimír Putin v Pekingu a dodal, že důsledky globálního hackerského útoku musí být projednány na politické úrovni.

Ransomware byl zřejmě vyvinut v USA, uvedl Putin. „Vedení společnosti Microsoft jasně uvedlo, že virus pochází od amerických zpravodajských služeb,“ zdůraznil ruský prezident.

Putin dodal, že vypouštění virů „zvedá víko“, které by se mohlo vymstít těm, kteří jej vyvinuli a vytvořili,“ včetně zpravodajské agentury.

Útok prostřednictvím malwaru Ransomware, který zasáhl tisíce počítačů po celém světě, měl povzbudit mezinárodní společenství, aby bojovalo za kybernetickou bezpečnost na nejvyšší politické úrovni,“ dodal Putin.

Moskva minulý rok navrhla diskutovat o kybernetických hrozbách s Washingtonem s cílem připravit dvoustrannou dohodu, ale návrh se setkal s neúspěchem. „Bohužel, náš návrh odmítli,“ uvedl Putin.„Předchozí administrativa nám tvrdila, že má zájem vrátit se k tomuto návrhu znovu, ale nic nebylo skutečně provedeno,“ vysvětlil Putin.

Přestože tento útok neovlivnil ruskou kybernetickou infrastrukturu ani systémy, které používají ruské banky a zdravotnická zařízení, je to problém, uvedl Putin.

Celosvětové šíření viru, nazvaného WannaCry, vypuklo minulý pátek. Podle některých odborníků v oblasti kybernetiky je virus založen na nástroji NSA, který na veřejnost unikl díky skupině Shadow Brokers. Virus, který pustoší počítačové sítě po celém světě, šifruje uživatelské soubory a požaduje výkupné v krypto-měně Bitcoin.

Společnost Microsoft, která kritizovala americkou špionážní agenturu za její údajnou roli při vytvoření této situace, vydala patch pro svůj již nepodporovaný operační systém Windows XP, aby zabránila počítačům fungujícím stále pod tímto systémem se infikovat.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*