Putin: „Je nesmysl“ myslet si, že by se Rusko pokusilo otrávit Skripala před volbami a Světovým pohárem

Putin: „Je nesmysl“ myslet si, že by se Rusko pokusilo otrávit Skripala před volbami a Světovým pohárem

Ruský prezident Vladimír Putin odmítl obvinění, že by Rusko stálo za březnovou otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury.

Je to „nesmysl a absurdní tvrzení, že by Rusko udělalo něco takového před volbami a Světovým pohárem,“ řekl Putin, který se dotkl tohoto tématu poprvé od incidentu.

„Pokud jde o tuto tragédii, o které jste se zmínili, dozvěděl jsem se o tom v médiích,“ řekl Putin novinářům.

Odmítl teorii, že jde o toxickou nervovou látku vojenského typu, která byla použita při otravě, protože kdyby tomu tak bylo, „tito lidé by namístě zemřeli“.

„Je to zřejmá skutečnost, měli byste to prostě pochopit,“ uvedl.

Skripalové, 66letý Sergej a 33letá Julia, byli nalezeni dne 4. března na lavičce v Salisbury. Nadále jsou v nemocnici v kritickém, ale stabilním stavu.Moskva je připravena spolupracovat s Londýnem na vyšetření otravy za předpokladu, že by bylo Spojené království svolné, ale v tomto okamžiku tomu tak není.

„Zatím jsme to neviděli, ale udržujeme to na pořadu jednání při plánování naší bilaterální práce,“ uvedl Putin a dodal, že Rusko je připraveno „projednat jakékoli problémy a překonat jakékoliv potíže“ s Londýnem.

Moskva nemá žádné zásoby chemických zbraní, řekl Putin.

„Rusko nemá takové prostředky a všechny naše chemické zbraně jsme zničili pod dohledem mezinárodních pozorovatelů,“ uvedl a dodal, že Rusko je první, kdo se zbavil svého arzenálu, zatímco „jiné země slíbily to samé, ale své závazky dosud bohužel nesplnily.“

Ruské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že v rozporu s tvrzením britské premiérky Theresy Mayové, že „neexistuje jiná možnost, než že je zodpovědné Rusko,“ toxin mohl pocházet z Velké Británie, Slovenska, České republiky nebo Švédska.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v sobotu uvedla, že tento projekt „není výtvorem Ruska nebo Sovětského svazu,“ a poukázala na skutečnost, že několik zemí tuto látku zkoumalo již od devadesátých let, kdy mnoho bývalých sovětských vědců uprchlo na Západ.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ruský prezident Vladimír Putin Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*