Putin: Chemický útok v Sýrii byla operace pod falešnou vlajkou k sesazení Asada, může dojít k dalším takovým útokům

Putin: Chemický útok v Sýrii byla operace pod falešnou vlajkou k sesazení Asada, může dojít k dalším takovým útokům

Rusko má informace o potenciálním incidentu podobnému k údajnému chemickému útoku v syrské provincii Idlib, možná teď bude cílem předměstí Damašku, informoval ruský prezident Vladimír Putin. Cílem je zdiskreditovat vládu syrského prezidenta Asada.     

„Máme informace od různých zdrojů, že operace pod falešnou vlajkou, jako byla tato, jsou připravovány v jiných částech Sýrie, včetně jižního předměstí Damašku. Oni mají v plánu zde nasadit nějakou chemikálii a obvinit z útoku syrskou vládu,“ řekl Putin na tiskové konferenci s italským prezidentem Sergiem Mattarellem v Moskvě.

Incident nebyl zatím řádně prošetřen, ale USA již vypálily desítky řízených střel na syrskou leteckou základnu v demonstraci síly kvůli údajnému chemickému útoku Damašku.

„Prezident Mattarella a já jsme diskutovali a já mu řekl, že mi to silně připomíná události v roce 2003, kdy zástupci USA demonstrovali na zasedání Rady bezpečnosti OSN své předpoklady o chemických zbraních nalezených v Iráku. Následně byla zahájena vojenská kampaň v Iráku, která skončila totální devastací země, růstem teroristických hrozeb a vznikem Islámského státu,“ dodal Putin.

Bylo to poprvé, kdy USA záměrně cílily na syrské jednotky. Bílý dům tvrdí, že bude vojenské akce opakovat v reakci na případné nové útoky chemickými zbraněmi.

Putin zopakoval výzvu, že je potřeba řádně vyšetřit, co se stalo ve městě Chán Šajchún.

„Plánujeme oslovit odpovídající strukturu OSN v Haagu a vyzvat mezinárodní společenství, aby důkladně prozkoumalo všechny ty zprávy a přijalo příslušná opatření na základě výsledků šetření,“ uvedl Putin.

Zvláštní zpráva o možné operaci pod falešnou vlajkou v Sýrii přišla také od ruského generálního štábu, který uvedl, že militanti převáželi jedovaté látky do několika částí Sýrie, včetně východní Ghouty, kde došlo k chemickému útoku v roce 2013.

„Tyto akce jsou zaměřeny na vytvoření nové záminky pro obvinění syrské vlády z více chemických útoků a k vyprovokování dalšího úderu ze strany USA,“ uvedl generálplukovník Sergey Rudskoy, vedoucí operací.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*