První místopředseda ruské vlády: Prosím nerušte sankce, pomáhají Rusku

První místopředseda ruské vlády: Prosím nerušte sankce, pomáhají Rusku

Igor Šuvalov, vysoký představitel Kremlu, který je odpovědný za ekonomiku uvedl: Sankce nutí podniky modernizovat, zefektivňovat a nutí je k menší lhostejnosti. Tvrdíme to již několik měsíců: sankce Rusku pomáhají. Západní média to chápou velice špatně.

Toto je výňatek z rozhovoru na Russia Direct, s americkým politologem Nikolaiem Petrem.

Ruský místopředseda vlády Igor Šuvalov, předložil názor, že v případě, že se západní sankce udrží dost dlouho, dají Rusku impuls pro modernizaci.“

První místopředseda ruské vlády Foto: Wikipedia.org
První místopředseda ruské vlády Foto: Wikipedia.org

Úplně nejhorší věc, jakou by mohl Západ udělat, je sankce rychle zrušit. To by mělo krátkodobý efekt, který by naznačil vládním úředníkům a vedoucím státních podniků, že nepotřebují dělat žádné změny.

Rusko by bylo zachyceno v přísnější likviditní tísni, protože by čekalo, jak se zrušení sankcí projeví, ale stále by Rusko nemohlo získal úvěr levně, nebo rychle. Šuvalov proto dospěl k závěru, že „Čím dřív budou sankce zrušeny, tím hůře pro ruskou modernizaci.“

Šuvalov dále uvedl seznam několika důvodů, proč jsou nynější podmínky optimální pro ruskou modernizaci: Klesající ceny plynu nutí ruské producenty, aby byli produktivnější ; sankce nutí ruské společnosti k hledání nových mezinárodních finančních zdojů, v době, kdy rozvíjející se ekonomika má větší peněžní likviditu, než jejich západních protějšků; nízká míra zadlužení a vysoké hotovostní rezervy znamenají, že ruské investiční programy mohou pokračovat bez zahraničních půjček – nanejvýš, uvedl, pokud budou uloženy další sankce, Rusko bude oddalovat plné provádění stávajících programů po dobu dvou let.


V letošním roce opět ruská vláda očekává, že nebude mít žádný rozpočtový deficit a Putinova překvapivě vysoká popularita znamená, že má příležitost prosadit nepopulární ekonomické reformy.

Šuvalov vše uzavřel tím, že hovořil o údajném rozhovoru, který se měl uskutečnit před několika lety mezi americkým viceprezidentem Joe Bidenem a Putinem, ve kterém Biden řekl Putinovi, že Rusko je příliš slabé na to, aby soutěžilo o globální vedení.

Putin údajně odpověděl, že zatímco Rusko nemusí být dostatečně silné, aby soutěžilo o globální vedení, tak by Biden mohl uvažovat o tom, že Rusko bude stále dost silné na to, aby určilo, kdo ten vůdce bude.“

zdroj : http://russia-insider.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*