Průzkum: Německá proti-imigrační AfD předstihla v průzkumech sociální demokraty a stala se druhou nejsilnější stranou

Průzkum: Německá proti-imigrační AfD předstihla v průzkumech sociální demokraty a stala se druhou nejsilnější stranou

Populární proti-imigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) získala rekordně vysokou podporu, ukazují nejnovější výsledky průzkumů. Pravicová proti-imigrační strana se tak stala poprvé více populární než sociální demokraté (SPD).

Celostátní veřejná podpora AfD, která je známá pro své kontroverzní tvrdé proti-islámské a proti-imigrační postoje, opět vzrostla na rekordních 16 procent, vyplývá z průzkumu centra pro veřejné mínění INSA publikovaném v německém deníku Bild. Jejich popularita je nyní srovnatelná s rekordní podporou, kterou kdysi měli v září roku 2016.

Sociální demokratická strana (SPD) má zároveň klesající tendenci, neboť veřejná podpora pro to, co kdysi byla jedna z hlavních „lidových stran“ v Německu, klesá. V tom, co bylo nazýváno nejhorším poválečným výsledkem, dostala SPD v nedávných parlamentních volbách v září 2017 jen 20,5 procent hlasů. Nyní podle INSA veřejná podpora strany klesla na další trvalé minimum pouze 15.5 procent.

AfD však ještě zlepšila svůj volební výsledek o více než tři procentní body. V září získala AfD 12,6 procent hlasů, což ji umožnilo poprvé vstoupit do německého parlamentu.

Křesťanská demokratická unie německé kancléřky Angela Merkelová (CDU) a její bavorská sesterská strana, křesťanská sociální unie (CSU), jsou stále ještě nejsilnějšími politickými stranami v Německu a mají jasné vedení z hlediska veřejné podpory. Aliance CDU / CSU je stále dvakrát tak populární jako její nejbližší soupeři a má podporu 32 procent německé populace. Stále je však o jeden procentní bod níže, než byly výsledky voleb.

Průzkumy zejména tvrdí, že pokud by se v neděli uskutečnily v Německu parlamentní volby, spojenectví CDU/CSU by nebylo schopné utvořit většinovou koalici se sociálními demokraty – něco, co se oba politické subjekty stále zoufale snaží splnit pět měsíců po volbách. Podle průzkumů by aliance CDU/CSU a SPD měla pouze 47,5 procent hlasů.

AfD zatím opakovaně kritizuje Merkelovou za její politiku „otevřených dveří“ a zdá se být druhou nejoblíbenější politickou stranou v Německu.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*