Prožitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDE

Prožitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDE

Shared-death experience je fenomén, který zkoumal Raymond Moody. Lidé, kteří jsou v přítomnosti umírající osoby, mají někdy zvláštní vjemy deformovaného prostoru, vidí světelný tunel nebo mají pocit, že se vznášejí.

„Paranormální svět – Můj život věnovaný hledání života po životě“ se jmenuje autobiografie, kterou sepsal Raymond Moody, vytrvalý hledač posmrtného života dr. filosofie a medicíny, spolu s kolegou Paulem Perrym a která vyšla v českém překladu letos. Moody v závěru knihy připomíná fenomén, který je poněkud zastíněn NDE (near-death experiences) a který Moody pojmenoval prožitky sdílené smrti – SDE (shared-death experience).

Prožitky sdílené smrti – jsou zajímavý fenomén, který se bude vědě objasňovat obtížněji než „prožitky blízké smrti.“ Následující příběh hned nastíní proč.

nde zazitky smrti

„A jak jsme se drželi za ruce, pokoj najednou jako by změnil tvar a čtyři z nás šesti jsme měli pocit, jako by nás něco zvedalo ze země. Cítil jsem silný tah, asi jako při silném odlivu, jenomže směrem vzhůru. “Podívej,“ řekla sestra a ukázala do jednoho místa v nohách postele. „Tatínek je tady! On si pro ni přišel.“ Všichni později vyprávěli, že světlo v pokoji bylo náhle měkké a neurčité, a měli jsme pocit, že se díváme do vody v bazénu, který je v noci osvětlený. Dalo by se očekávat, že v pokoji zavládne smutek, avšak všichni jsme byli plní radosti. Později jsem o tom napsal: „Bylo to, jako by se konstrukce vesmíru rozpoltila a my jsme na chvilku pocítili energii toho místa, kterému říkáme nebe.“

 

Tento případ není samozřejmě jediný, SDE se podle Moodyho vyskytují stejně často jako NDE. Jejich účastníky nebývají jenom rodinní příslušníci, ale často také zdravotnický personál.

 

Zlom v prostoru

Moody ve své knize píše, že o SDE věděl od lékařky, které se totéž stalo, když umírala v 70. letech její matka. Dr. Jamiesonová vyprávěla dr. Moodymu, o kterém věděla, že se zabývá NDE, jak oživovala půl hodiny marně svoji matku při zástavě srdce a potom zažila toto: „ …ke svému úžasu zjistila, že se zvedá ze svého těla a pozoruje z výšky scénu resiscutace, jako by se na ni dívala z balkonu. Snažila se vzpamatovat, podívala se doleva a spatřila maminku, která se vznášela vedle ní. Pak se začala dít opravdu zvláštní věci. Lékařka se podívala do rohu pokoje a tam uviděla něco jako „zlom v prostoru“, odkud proudilo světlo. V tom světle viděla lidi, které znala celá léta, vesměs to byli přátelé její maminky, kteří už zemřeli. Viděla, jak její maminka odplouvá do toho světla a vítá se s přáteli. Pak se otvor spirálovitě uzavřel jako závěrka fotoaparátu a světlo zmizelo.“

Dr. Moody nejprve nevěděl co s tím, ale když slyšel takových historek více, začal SDE v 80. letech dokumentovat a zkoumat, stejně jako to předtím dělal u NDE. Nakonec zjistil, že SDE se od prožitků blízké smrti se liší čtyřmi novými prvky – mystickou hudbou, změněnou geometrií prostoru, sdílením mystického světla a mlžným oparem vystupujícím z mrtvého těla.

 

Mají krysy posmrtný život?

Když vědci zjistili u laboratorních myší v okamžiku umírání jakýsi energetický výbuch v mozku, badatelé i média to spěšně interpretovali jako vysvětlení NDE. Bylo v té interpretaci cítit jakousi úlevu – vidíte to, jsou to jen halucinace umírajícího mozku, bublina a dost. Není už dále nutno lámat si hlavu s posmrtným životem, máme to vyřešeno. Skeptici a materialisté si zamnuli ruce a šli se zabývat něčím jiným.

 

Krysy a lidské mystické prožitky

Výzkum provedla Jimo Borjiginová z Michiganské univerzity v USA. Podle vědců by tak bylo možné vysvětlit vjemy výrazného světla nebo mimotělní zážitky během NDE u lidí, kteří přežili například klinickou smrt. Výzkum byl proveden na skupině devíti krys. Vědci ve třicetisekundovém časovém úseku od chvíle, kdy srdce zvířat přestalo bít, naměřili prudký nárůst vysokofrekvenčních mozkových vln. Oscilace u krys v době po srdeční zástavě byly výrazně vyšší než za jejich života.

K pokusu na krysách by se dalo poznamenat: Proč by krysy nemohly mít posmrtný život? Zvýšená elektrická aktivita těchto zvířat může prostě jen signalizovat, že kvantová podoba vědomí končí a odchází do jiné dimenze. Zvýšená elektrická aktivita v době smrti (krys) také vůbec nevysvětluje, proč mají lidé v NDE hluboké pozitivní prožitky při vidění intenzivního duchovního světla, setkání s mrtvými příbuznými, setkání se světelnou bytostí, kterou vnímají často jako Ježíše nebo proč vidí retrospektivu svého prožitého života a někteří jsou dokonce dotazováni, co udělali v životě špatně. Někdy jsou také dotázáni neznámými bytostmi, zda se chtějí vrátit nebo dostanou příkaz, aby se vrátili, i když se jim nechce. To vše je těžko vysvětlitelné elektrickou aktivitou mozku v době umírání krys.

 

Komu se ani to nezdá jako dostatečný argument proti halucinačnímu vysvětlení NDE, tomu lze namítnout, že lidé vystupující z těla jsou schopni se vzdálit svým vědomím do jiných místností a tam sledovat například hovor lidí nebo co lidé dělají mimo operační sál, opakují se i případy, kdy ve stavu klinické smrti lidé dostávají informace o budoucnosti, které se pak vyplní.

 

Léčitel v narkóze léčí svou nohu

Léčitel František Karabina podrobně popsal, co prožíval v okamžiku, kdy byl během operace nohy v narkóze – jeho vědomí vystoupilo z těla a pozorovalo přítomný personál, pak sledoval jednu sestru mimo operační sál a pozoroval, jak chvatně hledá injekci adrenalinu, vnímal – v úplném bezvědomí -, že mu chce chirurg amputovat nohu. Najednou začal dostávat informace, co má dělat: „Jako kdybych se napojoval na nějakou informační databázi, kde ty vědomosti byly, a já v tu chvíli jsem věděl, že je mám použít. Například tam bylo celostní vnímání. Hovořil jsem s každou buňkou…“ Rozhovor s léčitelem o jeho životě natočil Igor Chaun a měl by být dostupný na youtube pod názvem „Vzpomínky léčitele Františka Karabiny“:

 

 

Je možné, aby kolabující mozek generoval tak složité „halucinace“, které navíc vlastně nejsou halucinace, ale spíše velmi racionální proces?! Argument, že halucinace mají jiný charakter než souvislé prožitky v „nebi“, kde k člověku například přicházejí různé bytosti a komunikují s ním, používá také dr. Eben Alexander, který se právě handrkuje se skeptiky nad tím, zda byl v nebi, nebo nebyl.

Prožitky sdílené smrti ukazují, že zatím NDE vysvětleny nejsou. Fenomén SDE nelze prostě vysvětlit halucinacemi umírajícího mozku. Vjemy mají ti druzí, kteří jsou zdraví, může to být více lidí, kteří si mohou své prožitky dosvědčit.

 

Uvažujme: okamžik odchodu duše z těla a z této dimenze jako by do sebe částečně vtahoval vědomí přítomných osob, jako by vědomí neumírajících lidí bylo vtahováno do jakéhosi portálu mezi světy, na „onen svět“. Na základě starého pojetí mozku a vědomí to vysvětlit nelze.

 

Z redakční pošty

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Dr. Ian Stevenson, profesor Univerzity v Charlottesville ve Virginii, se ve svém vědeckém životě zabýval vědeckým, systematickým a extrémně důkladným sběrem důkazů o reinkarnaci. Studoval tisíce případů dětí, které si vzpomínaly na některý ze svých předchozích pozemských životů. Touto vědeckou prací se budeme zabývat důkladněji níže v tomto textu.

  Dr. Ian Stevenson, lékař a vědec dokazuje převtělování duše:

  http://www.ragauian.cz/reinkarnace-aneb-prevtelovani-duse-hmotne-dukazy-v-serioznim-vedeckem-vyzkumu-dr-ian-stevenson-a-dr-jim-b-tucker-4/

 • Co se týče pomlouvání pana Moodyho, rád bych řekl že pan Moody uvádí pouze svědectví lidí… a každý soud svědectví uznává jako důkaz…

  pomlouvače bych rád upozornil, že každáá pomluva se mu vrátí… karma prostě funguje… stejně jako je faktem převtělování duší… fakta jsoou fakta a nic s tím žádný pomlouvač neudělá 😉

 • co se týče Vatikánu, ano papežský systém bude terminován… církev zradila boha a stala nevěstkou z Janova zjevení… proto v blízké době skončí, žijeme v té době… krom Zjevení je o tom mnoho dalších proctví, mj. Fatima, Nostradamus…

 • 2 Paulos Potrytec určitě nejsem, a tak to zopakuju :-). Ano, firma Vatikán bude zničena, tak jak to popisuje Zjevení 17 i 18 a 19. Radujme se ! Konec šaškárny a těch, kteří vyvolali nejvíc válek na zemi ! Hurááááá 🙂 …

 • První na řadě budou lidé farizejského ražení, Petře; ti, kteří vidí smítka v očích bratrů, a vyhrožují soudem všem kolem.
  Pokrytče!

 • Na podobné články není čas, brzo pochopíte, jak jsou ty „vědecké“ úvahy mimo.
  Četli jste jakoukoli knihu od Emanuela Swedenborga, který popisuje 30 leté zkušenosti z onoho světa, který mu byl přístupný i za běžné denní činnosti? Četli jste jakýkoli spis od Lorbera, který 24 let psal a psal, co mu Pán diktoval do pera? Četli jste Bibli a pochopili jste, že poslední věci se naplňují právě dnes? Nechápete, že třeba USA jsou v definitivním soudu? Nevíte, že první na řadě ale bude Vatikán ? (Dvakrát se stal sou nad falešným náboženstvím ve stejný den, dnes je to datum okolo 23.července … )
  lorber.cz, swedenborg.cz, Bible

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*