Propaganda o Sýrii na České Televizi

Propaganda o Sýrii na České Televizi

Měl jsem dnes hned po ránu takový nápad podívat se na Facebook, kde jsem viděl odkaz na článek České Televize s nadpisem „Syrská vláda znásilňuje děti“. ČT se již po několikáté projevila jako úspěšná mediální žumpa a s objektivní novinařinou nemá společného zhola nic. A já, jakožto nespokojený divák této televize to přeci nemohu nechat bez odezvy, mohu? 

Článek nám odkazuje na jakousi zprávu OSN. Nevím, jestli je hloupý ten, kdo onu zprávu přepsal, nebo ten, kdo ji napsal. Nejspíše ale oba dva. Nevím, jak může někdo napsat následující větu: „Vyšetřovatelé OSN v nové zprávě obviňují syrské vládní síly, že zadržují děti za účelem boje s opozicí.“ Ať jsem toto prohlášení četl několikrát, stále jsem ho nepochopil.

Podle těch vyšetřovatelů tedy unese vláda dítě jednoho z povstalců a následně jej bude mučit, kontaktuje povstalce a bude požadovat, aby se vzdal. Je to tak správně? Nebo syrská vláda unáší děti svých sympatizantů, aby docílila… čeho? Rodiny povstalců přeci nežijí ve vládou ovládaných částech země. Jak si tohle vůbec někdo může myslet? Nebo koho děti jsou vůbec unášeny? Podle článku jsou prý děti využívány jako prostředek pro boj s opozicí, ale jakou opozicí? Co to je? Mají na mysli například teroristickou skupinu Islámský Stát v Iráku a Levantě, nebo frontu Al-Nusra jako novou oficiální pobočku Al-Kájidy v Sýrii? Nebo se baví o tzv. „umírněných Islamistech“, nebo mluví o povstalcích, mluví o zahraničních bojovnících, o „radikálních rebelech“? Kéž by někdo z těchto slov dokázal poznat, jak moc znechucený právě teď jsem. Jak si vůbec někdo může dovolit napsat takovou sprostotu a myslet si, že to ti lidé sežerou?
Pokud jste se někdo podivil nad spojením „radikální rebelové“, tak není z mé hlavy, nýbrž z dílny České Televize. Vysvětlení, kdo to ale je, se mi bohužel od anonymního loga na Facebookovém profilu nedostalo. Ne, počkejte, vzpomínám si. Prý z kontextu lze pochopit, že toto spojení pojednává o teroristech. Kašlete tedy na psané slovo, přemýšlejte v kontextu.

Fakt, že děti bojují v řadách té slavné opozice budeme tedy přehlížet. Stejně tak desítky videí a stovky fotografií z tréninku dětí ve vojenských výcvikových táborech. Schválně píši opozice, protože podle našeho slavného média netřeba konflikt v Sýrii škatulkovat. Není tomu tak dlouho, kdy se na webu Syrian Observatory for Human Rights, objevil příspěvek, že na straně rebelů byl zabit sedmnáctiletý chlapec. A když se to objeví i na tomto webu tak už je co říct.  Zmiňuji to proto, abyste si dokázali udělat obrázek o tom, jak je to s dětmi v Syrské válce. A ne, opravdu nejde o občanskou válku. Nelze nazývat občanskou válkou konflikt, v kterém jsou zapleteny desítky zemí světa. Bojuje se sice na území jednoho jediného státu, zároveň ale na politické úrovni celého světa.
Koho že to v Sýrii vůbec proti vládě máme? Vlastně jen opozici, já zapomněl. Ne, takové pohledy na věc necháme odborníkům z ČT.

Z těch stovek frakcí, přičemž se uvádí i tisícovka frakcí, máme některé z nich placené Saúdskou Arábií, Katarem, Tureckem a dalšími zeměmi. Za tyto peníze potom od USA a dalších zemí proudí do Sýrie zbraně a tzv. nesmrtící prostředky. Které ale zahrnují i transportéry. Co je na transportéru nesmrtícího nechápu. Další frakci máme již zmíněné teroristy, kterých je ale několik a nejsou jednotní. Al-Kájida se nedávno distancovala od ISIL a za svoji sesterskou organizaci prohlásila Al-Nusra Front. Mimo to se odhaduje, že v Sýrii bojuje přes padesát tisíc zahraničních bojovníků. Čísla ale mohou být mnohem vyšší. Dále zde máme Izraelské letecké útoky na Sýrii. Na straně vlády potom bojovníky z Íránu, Iráku, Libanonský Hizballáh… copak se dá toto ještě nazývat občanskou válkou?
Česká Televize ale zaostává i v jiných oblastech, v článku vidíme číslo sto tisíců mrtvých v Sýrii. Nevím, jak dlouho redaktor spal, ale to číslo již dávno překročilo 130 000. Ztrácím se také v tom, co je režimem a co není. Pořád se zde mluví o nějakém Assadovu režimu, ale co to je? Kdo to vůbec je nějaký Assad? Nemyslí náhodou prezidenta Assada? Četl jsem v nějakém článku také například Ukrajinský režim. Tak jsem zmatený, jestli je režim nový název pro republiku nebo co to má vlastně znamenat.

Je to prostě trapné. Česká Televize papouškuje výkaly jiných médií, které nedávají absolutně žádný smysl a jsou… jak jsem řekl, trapné. První zde máme zprávu o tom, že vláda použila chemické zbraně. Potom vláda masakruje civilisty. Potom hromadně popravuje zajatce. Potom vymazává z mapy celá města. Potom zde máme biologické zbraně, jakési fotografie, které dokazují popravu deseti tisíc věznů, teď znásilňování dětí. Já už se v tom ani neorientuji. A je mi líto těch lidí, co to vždy spolknou a papouškují dál.

K jedinému prohlášení neexistuje jeden jediný přímý důkaz a stejně je to prezentováno jako holý fakt. Kolik takových zpráv bylo zveřejněno na adresu té slavné opozice? Kolik nadpisů jim bylo věnováno? Kolik odstavců? Do dnešního dne mi nebylo odpovězeno na stížnost, kterou jsem odeslal Správní radě minulý rok v červnu. Jediné, co se ke mně dostalo je potvrzení o přijetí. Stížnost tedy mají, já usnesení nikoli. Nejhorší na tom je, že ČT si je svého přístupu velice dobře vědoma. Dříve totiž byly články o Sýrii zveřejňovány na profilu na Facebooku. Nyní tomu tak není. Důvod je prostý, vždy se tam vyrojila celá řada nesouhlasných komentářů, které ČT nazývali propagandistickou a obvinovaly ji z cenzury. Proč to tedy mít na profilu a riskovat, že si to někdo přečte, že ano. ČT je snad také jediný zpravodajský web, kde nejsou povoleny komentáře u článků. Chci důvod. Chci jména všech, kteří píší články pro web. Proč nejsem schopný toto nikde dohledat? Proč se redaktor neumí podepsat pod svůj článek? To stejné anonymní logo na profilu na Facebooku, já ani nevím, s kým se bavím. Není to snad základ slušnosti?

Nezbývá mi, než ČT poděkovat za nehezké ráno a znepříjemnění celého zbytku dnešního dne. I když přesně vím, že podobné výkaly na tom svém slavném webu zveřejní, vždy mě to neskutečně dostane. Jak si vůbec mohou myslet, že jim to bude do nekonečna procházet? Je mi z nich špatně.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články