Prokurátoři: Nizozemsko těsně uniklo velkému teroristickému útoku s desítkami mrtvých

Prokurátoři: Nizozemsko těsně uniklo velkému teroristickému útoku s desítkami mrtvých

Desítky lidí by zemřelo při nevídaném teroristickém útoku v Nizozemsku, kdyby sedmičlenná teroristická buňka nebyla včas zastavena, informoval nizozemský státní zástupce.

Teroristé byli zachyceni v září minulého roku po několika měsících vyšetřování. Sedm podezřelých bylo zatčeno ve městech Arnhem a Weert. Policie zabavila v jejich domovech 100kg hnojiva, stejně jako další materiály na výrobu bomb. Minulý týden začaly předběžné výslechy.„Podezřelí se rozloučili s přáteli. Tito podezřelí byli na cestě provést útok, který by měl na svědomí desítky obětí. Nizozemsko uniklo velkému útoku,“ uvedl prokurátor.

Podle prokurátora, teroristé chtěli zaútočit na festival se zbraněmi a bombami. Skupina také zvažovala použít bombu nastraženou v automobilu. Spiklenci diskutovali o tom, jak provést útok, jak se vyhnout policii a jak by měli předčasně odpálit své výbušné vesty, kdyby se jedonucovaní orgány snažily zastavit.

Naštěstí policie identifikovala hrozbu předtím, než se jim podařilo své plány uskutečnit. Státní zástupce zdůraznil, že v žádném případě nebyla v tomto případě ohrožena veřejnost.

Policejní operace k rozbití buňky odstartovala v polovině května po tipu od nizozemské zpravodajské služby AIVD, která označila jednoho z podezřelých za potenciálního teroristu. Policii se podařilo v červnu infiltrovat do buňky a do konce září proti nim shromáždila dostatek důkazů, načež byli zatčeni. Krátce předtím dostali členové skupiny školení o používání zbraní od dvou policistů v utajení.

Obranný tým trvá na tom, že policejní operace byla skutečně past a že skupina by se nikdy nepodílela na výcviku zbraní, pokud by nebyla vyprovokována policií. Obžalovaní tvrdí, že si chtěli „jen hrát s Kalašnikovy“ a že nejsou „tvrdými džihádisty“ v rozporu s tím, co tvrdí obžaloba.

Ze sedmi zatčených osob byli během předběžného slyšení přítomni pouze tři. Jeden 18letý byl od té doby propuštěn kvůli nedostatku důkazů, ale zůstává nadále podezřelým.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*