Progresivní daň – komu to prospěje?

Progresivní daň – komu to prospěje?

Nejsem účetní, nejsem ekonom, nejsem dokonce ani finanční analytik. Přesto mě něco na tomto návrhu něco zaráží.

Nemůžu se zbavit dojmu, že současný návrh pana Sobotky se nedá nazvat jinak, než návrh populistický.

Zdaníme úspěšné o 17% výš a těm u pokladen v supermarketech zase snížíme jejich daně o 3%.

Něco tu smrdí a nějak mi to finančně nevychází…

Sledoval jsem dnes pořad na ČT24 kde na otázky k tomuto tématu odpovídal pan Jaroslav Zavadil člen ČSSD. Dokonce se velmi divil dotazu, proč by se tomu měl někdo bránit – kouzelné slovíčko solidarita zaznělo mnohokrát.

S úsměvem prohlašoval, že je to stejně solidární, jako je zdravotnictví, kde společně podporujeme ty více nemocné, případně napadené nějakou závažnou nemocí a kde je solidarita všeobecně považována za normu naší společnosti. V tomto případě souhlasím, ovšem srovnávat to se zdaněním mi přijde jako míchání hrušek s jabkama.

Obzvláště pokud tyto vykutálená daňová pásma se tak překrývají, že člověk co vydělá 49.500,-Kč dostane v důsledku po progresivním zdanění více, než člověk vydělávající 50.500,-Kč.

Také patřím do skupiny, která se těmto platům neblíží ani z poloviny a proto, jako většina národa bych nad tím mohl mávnout rukou, případně se tiše radovat:

„Dobře jim tak, mají víc než já a to se mi nelíbí“, jenže mě zarazilo, že tam zaznělo ještě něco důležitého a to, že 90-95% lidí na tom vydělá a postihne to jen ty nejvíce vydělávající.

A to je ten kámen úrazu. Nezazněla otázka, která se nejvíce nabízí, ovšem nikoho v ČT to nenapadlo – nebo nenapadlo schválně? Ta otázka zní:

„Kdo to zaplatí?“

Že by 5-10% lidí z vyššími platy nahradilo to o co se přijde díky nižšímu zdanění těch chudších?

To se mi moc nechce věřit.

Nějak jsem si vzpomněl na vyjádření velkého zdejšího aktivisty pana Cempera a později i samotného pana Sobotky:

„Zdroje jsou!“

A já se ptám:

„KDE?“

Nehledě k tomu, že ti co budou na hranici vyššího zdanění raději přijdou za nadřízeným a naprosto proti logice požádají:

„Šéfe snižte mi plat ….“

To stejné se bude týkat i firem – opět daňová pásma.

Ty velké budou platit hodně a ty malé málo. Na první pohled dokonalost sama. Jenže je také možné, že velké firmy se přesunou jinam – každý optimalizuje….

Takže v konečném důsledku přijdeme o pracovní místa a všichni více vydělávající najednou budou v nížším daňovém pásmu. Ostatně určitě se najde nějaká cesta, jak to vynahradit třeba formou benefitů…

A ještě jedna myšlenka. Asi si proti sobě poštvu hodně čtenářů, ale nedá mi to. Kolik vrcholových sportovců reprezentujících naši zemi daní v daňových rájích? Kolika z nich tleskáme a fandíme jim a sami těch pár korun co vyděláme daníme tady?

Jsou dobří, jsou nejlepší, možná i na celém světě, ale proč mají být díky tomu natolik privilegovaní, že ty desítky milionů co vydělají ani nezdaní?

přeji krásný den

P.S. Ačkoliv mám diskuzi pod článkem povolenu – ostatně nikdy jsem ji nezakazoval, tady se nezobrazuje, asi nový trend idnes …. 🙂
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Progresivní daň – komu to prospěje?

  • Jak dopadla důchodová reforma ODS po volbách? Socani jí spláchli. Myslím si, že tak závažné změny by měly být navrhovány, aby je schválili poslanci zprava i zleva, aby se po volbách opět neházely kamsi. Jde zejména o šmírovací nástroje jako je EET, kontrolní hlášení, dále změny daňových zákonů. To bohužel u nás nejde, takže se po každých volbách bude objevovat hláška: „Všechno špatně, zpátky na stromy“
    Kdybychom volili politiky, kterým jde o voliče a ne o sebe na prvním místě, byla by shoda na strategických a dlouhodobých účincích zákonů. Bohužel volíme zlatokopy, kteří si upravují vždy pravidla hry pro své loupení a podvádění.

  • Daně a fyzika. Ve spojených nádobách se hladina vyrovnává. Totéž platí o daních. Když bude zvýšena sazba daně, výběr daně se nezvýší, protože ti úspěšní budou zisky vykazovat tam, kde se jim to vyplatí. Aby mohl stát více okrádat velké firmy a banky, musely by se uzavřít hranice, aby nefungoval efekt spojených nádob. Jinak jen vyženou ty, kteří do státního rozpočtu přispívají.
    Dále není pravda, že je sazba daně z příjmů fyzických osob 15 %. U poplatníků s vysokými příjmy je navíc solidární přirážka dalších 7 % nad limit.
    Oblbování voličů daněmi není nic nového. ČSSD před volbami slibuje přístup Jánošíka a chudým se to líbí, proto je volí. ODS slibovala rovněž, že nezvýší sazbu daně. To dodržela a zvýšila základ, ze kterého se daň vypočítává (superhrubá mzda).
    Volme takové politiky, kteří nás nechtějí oblbovat. Mezi ty určitě nepatří ani Sobotka, ani Babiš.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*