Producent BBC připustil, že záběry o „chemickém útoku“ v syrské nemocnici byly zinscenované

Producent BBC připustil, že záběry o „chemickém útoku“ v syrské nemocnici byly zinscenované

Producent BBC přiznal, že záběry z nemocnice, které byly loni natočeny během údajného chemického útoku v Sýrii, byly „zinscenované“.     

Riam Dalati, uznávaný producent BBC, který se zabývá Středním východem, uvedl, že záběry dětí, údajně zasažené chemickými látkami v nemocnici v syrské Dúmě byly připraveny a nikdo nezemřel.

Kanál RT napsal: (Dalati) věří, že Asadova armáda město nenapadla, ale že široce propagované scény z nemocnice byly zinscenované.V reakci na další otázky, producent uvedl, že nikdo z Bílých přileb nebo opozičních zdrojů nebyl v Důmě přítomen v době, kdy došlo k údajnému útoku, s výjimkou jedné osoby, která byla v Damašku.

Dalati také uvedl, že k útoku „došlo“, ale sarin, vojenský nervový plyn, nebyl použit. Producent uvedl: „Budeme si muset počkat na OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní), aby prokázala chlór nebo něco jiného“.

Novinář uvedl, že Džaiš al-Islam, islamistická frakce, která tam bojovala se syrskou armádou, „vládla v Dúmě železnou pěstí. Oni spolupracovali s aktivisty, lékaři a humanitárními subjekty za pomocí strachu a zastrašování.“

Jeho odhalení by se mělo objevit v médiích jako šokující zjištění, ale místo toho se setkalo s ohlušujícím mediálním tichem. Jeho zaměstnavatel se raději od jeho zjištění distancoval. BBC řekla stanici Sputnik ve svém prohlášení, že Dalati vyjadřuje „své osobní názory o některých záběrech, které se objevily po útoku, ale netvrdí, že k útoku nedošlo.“

Po nějaké době Dalati omezil přístup ke svému účtu na Twitteru, který je nyní otevřen pouze pro potvrzené stoupence.

Je zajímavé, že ani jeho předchozí příspěvky se neshodovaly s oficiálním příběhem: „Jsem znechucen a unaven z aktivistů a rebelů, kteří používají těla mrtvých dětí, aby zinscenovali emotivní scény pro západní spotřebu. Pak se diví, proč některé seriózní deníky zpochybňují část příběhu,“ napsal na v příspěvku na Twitteru, jenž později vymazal kvůli „porušení redakční politiky“.

Dalati není jediným hlasem v této divočině. Deník Intercept nedávno zveřejnil příbeh, který také zpochybňuje mainstreamové pokrytí Dúmy, i když nepochybuje o tom, že k útoku došlo. Zatímco veterán a britský reportér Robert Fisk naznačil, že v žádném případě nedošlo k útoku plynem, tvrdí, že lidé utrpěli nedostatkem kyslíku. Svědci „chemického útoku“ zase řekli mezinárodním vyšetřovatelům, že celý příběh byl zinscenován.

Moskva, která podporuje Damašek v jeho boji proti teroristům, již dlouhou dobu tvrdí, že incident v Dúmě byl zinscenován a požadovala mezinárodní vyšetření ze strany OPCW. Ruské ministerstvo obrany loni představilo údajné důkazy o „provokaci“, jenž vyvolala západní útoky proti syrským vládním silám.

 

(Ilustrační obrázek Foto: EPA/ZOUHIR AL SHIMALE)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*