Prodej musí pokračovat: Kanada nezruší dohodu o prodeji zbraní se Saúdskou Arábií navzdory zabití Chášukdžího

Prodej musí pokračovat: Kanada nezruší dohodu o prodeji zbraní se Saúdskou Arábií navzdory zabití Chášukdžího

Kanadský premiér prohlásil, že je „velmi obtížné“ zrušit dohodu o prodeji zbraní s Rijádem ve výši 12 miliard dolarů. Jeho rozhodnutí přišlo navzdory obvinění, že vražda saúdského novináře Džamala Chášukdžího byla „předem plánována“.                 

Vražda novináře, o níž Turecko tvrdí, že byla předem plánována, „je něco, co nesmírně znepokojuje Kanaďany, Kanadu a mnoho dalších spojenců po celém světě,“ uznal kanadský premiér Justin Trudeau. Nicméně, ani navzdory tvrdým obviněním Ankary severoamerická země nehodlá zastavit dodávky zbraní do Saúdského království.Pokud by Kanada dohodu vypověděla, okamžitě by následovaly obrovské sankce pro daňové poplatníky. Odhaduje se, že Ottawa by přišla o asi 1 miliardu dolarů.

„Nechci dopustit, aby Kanaďani dostali účet na miliardu dolarů, protože se snažíme posunout dopředu tím, že uděláme správnou věc,“ dodal liberální premiér, aniž by upřesnil, co tou „správnou věcí“ myslel.

Před méně než dvěma týdny kanadský premiér signalizoval, že kanadsko-saúdský obchod se zbraněmi bude pokračovat jako obvykle, i když znovu vyjádřil „obavy“ o osudu Chášukdžího.

Podle dokumentů, které v září získala CBC News, saúdskoarabské ozbrojené síly mají od Kanady obdržet 742 lehkých obrněných vozidel LAV-6. Stejný deník v březnu odhalil, že stovky vozidel LAV-6 budou vybaveny těžkými útočnými a protitankovými zbraněmi.

Veřejný bouřlivý protest nad záhadným zmizením významného prominentního kritika Saúdské Arábie Džamala Chášukdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu se nadále zvětšuje. Poté, co nejprve prohlásil, že muž opustil velvyslanectví, Rijád později přiznal, že byl Chášukdží zabit uvnitř budovy.

Během projevu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil, že existují přesvědčivé důkazy o tom, že jeho smrt nebyla momentálním náhodným důsledkem, ale že byla spíše výsledkem plánované operace.“

Saúdská Arábie je jedním z největších příjemců zbraní od západních mocností, které se nemohou rozhodnout, zda v důsledku této aféry nadále posilovat saúdskou válečnou mašinérii.

Například Německo uvalilo všeobecný zákaz dodávek zbraní, přičemž kancléřka Angela Merkelová hovořila o „naléhavé potřebě objasnit, co přesně se stalo na saúdském konzulátu. Německý spojenec Francie však mlčí.

Nicméně, Španělsko, které se nedokázalo rozhodnout o dodávkách zbraní pro Rijád, vzalo Kanadu za slovo. Přestože vyjádřilo své „zděšení“ nad zabitým významným novinářem, španělský premiér Pedro Sanchez uvedl, že prodej zbraní do království Perského zálivu by neměl být dotčen. Jako omluvu pro pokračování prodeje byla opět použita záchrana pracovních míst.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*