Proč Saúdská Arábie a Katar nejsou součástí dohody o syrském příměří

Proč Saúdská Arábie a Katar nejsou součástí dohody o syrském příměří

Saúdská Arábie a Katar „pozorně sledují“ nejnovější vývoj v Sýrii, řekl Salih Muslim, spolupředseda Svazu Strany demokratické (PYD) rádiu Sputnik s tím, že křehké příměří zprostředkované Ruskem, Tureckem a Íránem na konci prosince se stěží udrží, protože některé zúčastněné strany nemají zájem na ukončení války.

„V současné době, každý v Sýrii chce příměří. My to chceme taky. Chceme zastavit krveprolití. Chceme, aby se život v Sýrii vrátil do normálního stavu. Nicméně, každá síla bojující v Sýrii sleduje své vlastní cíle. Konec války zřetelně není cílem pro některé z těchto sil, protože to není v jejich zájmu. Myslím si, že se boje zastaví na nějakou dobu, ale budou ještě pokračovat, protože se v Sýrii hrají vážné hry,“ uvedl Salih.

Dohoda mezi Damaškem a ozbrojenou syrskou opozicí byla představena ruským prezidentem Vladimírem Putinem dne 29. prosince a celostátní příměří nabylo účinku hned další den. Od té doby bylo příměří opakovaně porušeno. Ruské centrum pro smíření v Sýrii v neděli oznámilo, že registrovalo 21 porušení příměří v posledních 24 hodinách.

„Nemyslím si, že bude toto poslední příměří úspěšné. Nevěřím, že budou dosažené nedávno vytyčené cíle, protože mnoho skupin nebylo součástí této dohody,“ poznamenal Salih Muslim. „Příměří bude sledováno za pomocí skupin napojených na Turecko. Tyto milice, které se neřídí příkazy Turecka, nebudou dodržovat dohodu o příměří.“

Rusko a Turecko působí jako garanti nového příměří. Nicméně, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že se Egypt může brzy stát součástí syrských mírových rozhovorů s tím, že Saúdská Arábie, Katar, Jordánsko a Irák budou také vyzváni k účasti na těchto snahách v budoucnu.

Saúdská Arábie a Katar pozorně sledují toto příměří,“ uvedl Salih Muslim. Chtějí vidět jeho první výsledky.“

Saúdská Arábie a Katar již dlouhou dobu poskytují podporu některým radikálním skupinám bojujícím v Sýrii. Jejich podpora byla vnímána jako jeden z faktorů, který přispívá k pokračování téměř šest let trvající války.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto: Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*