Proč Putin staví mešity

Proč Putin staví mešity

„Jestliže lidé definují situace jako reálné, jsou tyto reálné ve svých důsledcích. W. I. Thomas

Thomasův teorém je základním teorémem sociálních věd. Podobně ho už před Thomasem vyjádřila i celá řada dalších učenců, včetně Marxe a Freuda. Je to takové „sebenaplňující se proroctví“. Vzniká tehdy, když jsou lidé záměrně uváděni v omyl, nebo jejich předsudky zamlží vidění reality.

Počátkem sebenaplňujícího se proroctví je nesprávná definice situace, jež vyvolává takové chování, díky kterému se původně mylná představa stane pravdivou. „Prorok“ to potom uvede jako doklad toho, že měl od samého počátku pravdu.

mesita v moskve

Některé nejobvyklejší a nejznámější příklady:

  • Jakmile dostatečné množství vkladatelů uvěří pověstem o nesolventnosti banky, žádná poměrná likvidita jejích aktiv jí nepomůže a banka se opravdu stane nesolventní.
  • Nervózní student, přesvědčený, o tom, že určitě propadne, věnuje více času starostem než studiu, a není se co divit, že pak podá slabý výkon.
  • Předsudky a diskriminace zaměřené proti cizí etnické, národnostní, rasové skupině jsou zakořeněny hluboko ve struktuře naší společnosti a sociální psychice jejích členů. Člen cizí skupiny je odsuzován systematicky, v podstatě bez ohledu na to, co dělá. Očekáváme vždy to horší. Například říkáme, že Cikáni kradou. V důsledku toho Cikána nikdo nezaměstná a on je opravdu nucen krást.
  • Pokud od lidí očekáváme něco špatného, vysíláme k nim nevědomky odpovídající negativní signály a lidé se podle toho začnou chovat. Jak napsal Tribun: „Chovejte se k lidem jako k prasatům a začnou chrochtat.“ Známý je příklad z My Fair Lady – Líza se začala cítit a chovat jako dáma poté, co se k ní plukovník Pickering začal jako k dámě chovat.
  • Příklad s válkou by měl být výstražný: Lidé se domnívají, že válka mezi národy je nevyhnutelná. Představitelé těchto národů, poháněni tímto přesvědčením, se navzájem stále více odcizují a odvetně odpovídají na každý „útočný“ krok z druhé strany „obranným“ opatřením na straně vlastní. Rozšiřuje se zbrojní potenciál, zvětšují se zásoby surovin a narůstá počet mužů ve zbrani, až nakonec očekávání války pomůže vytvořit skutečnost.

Trochu jiným případem jsou situace, ve kterých se sice mylná představa neuskuteční, ale my trpíme některými příznaky, jako kdyby se stala:

  • Čekáme, že bude pršet, tak se vláčíme s deštníkem, i když potom neprší.
  • Dítě se v noci bojí strašidel. Strašidla se samozřejmě nestanou realitou, ale dítě může strávit bezesnou noc ve strachu (a nejen dítě, noční „bubáky“ znají i dospělí).

Thomasův teorém údajně platí jen v lidské společnosti. Myslím ale, že to není tak docela pravda. Sleduji naše kocoury. Jeden se bojí, že ho ten druhý napadne a začne tedy utíkat. Druhý kocour ho začne honit, i když to původně vůbec neměl v úmyslu.

A souvislost s Putinem a otevřením velké mešity v Moskvě? Putin si zřejmě uvědomuje, že každá akce vyvolává reakci a každý útok na islám se velmi pravděpodobně vrátí v kruté podobě. Dehonestování muslimů, vyvolávání nepřátelských a nenávistných nálad je totiž především nepředvídavé.

 

 

Převzato z https://janica9.wordpress.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Proč Putin staví mešity

  • Muslimové se chovají špatně když jsou zfanatizovaní podplacenými imámy, kteří jim vymyjí mozek svýma blábolama. Není špatný nápad proti nim bojovat tím, že nasadíme vlastní imámy které tyto lejna budou vyvracet a kázat „zdravý islám“.
    Odstraňuje se tu jeden efekt který manipulátoři používají velmi často a rádi – ukážete výtržníky kteří budou mít např. zelené vlasy a když pak uvidíte někoho jiného se zelenými vlasy automaticky je zařadíte jako výtržníky, manipulátor pak stáhne původní skupinu a nechá mezi sebou bojovat dvě skupiny normálních lidí. Poměrně častý trik na který by si lidi měli dát pozor, je to vpodstatě analogie false flag.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*