Proč potřebuje Rusko základnu na Měsíci?

Proč potřebuje Rusko základnu na Měsíci?

Výstavba ruské základny na Měsíci, jediné přirozené družici Země, se může objevit na programu Ústavu geochemie a analytické chemie Ruské akademie věd, uvedl  Yuri Kostitsin.   

Již dříve se objevily zprávy, že Rusko plánuje na Měsíci vybudovat kompletní základnu mezi lety 2036 a 2040.Základna by měla obsahovat moduly schopné chránit kosmonauty před zářením a poskytovat vše potřebné pro život, pozemské monitorovací střediska, energetické a komunikační zařízení, recyklační a lunární substance, přírodní zdroje a vývoj nových vesmírných zřízení a technologií. Základnu by měla obklopovat astronomická observatoř.

„Nyní, přes konkrétní časový plán federálního vesmírného programu výstavby základny na Měsíci, se tato otázka zdá více než utopická. Ale základna na Měsíci v případě úspěšné kolonizace je pro nás nezbytná, zejména pro lety na Mars a orbitální stanice a je reálnější uspořádat setkání na Měsíci kvůli nižší gravitaci ve srovnání s gravitací Země,“ uvedl Kostitsin.

Kostitsin poukázal na to, že lunární skály jsou jako na Zemi, což znamená, že zde existuje materiál pro vybudování základny. Lunární čedič, ve srovnání s pozemským, obsahuje více hliníku a titanu potřebných pro stavbu.

„Aby mohla být základna postavena na Měsíci, je nejprve nutné nastolit život a vyřešit problém kosmonautů s radiací. Proto je nutné postavit přístřešky z lunárního materiálu a udržet atmosféru uvnitř. Voda je hlavním problémem. Musíme pochopit, kolik vody tam je, jak je přístupná a jak z ní uvolňovat kyslík,“ vysvětlil Kostitsin.

Současný plán Ruska je vyvinout v příštím desetiletí nový dopravní prostředek a použít ho k vytvoření trvalé základny někdy okolo roku 2030.

Roscosmos spolupracuje s dalšími vesmírnými agenturami na Lunární orbitální platformě – což je projekt na vybudování vesmírné stanice s lidskou posádkou obíhající Měsíc, která by sloužila jako přenosový bod pro družicové mise i mimo ně, kdy by si kosmická loď mohla v případě potřeby doplnit palivo.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*