Proč nemají v Evropě v oblibě Alexise Tsiprase

Proč nemají v Evropě v oblibě Alexise Tsiprase

Ačkoliv se evropská politická honorace zoufale snažila odradit Tsiprase od návštěvy v Moskvě, neuspěla. Ani na kyperského prezidenta, ani na maďarského předsedu vlády tolik nenaléhali před jejich setkáním s Vladimirem Putinem. Šéf EP Schulz vyzval řeckého prezidenta, aby nezlobil své evropské partnery. Vedoucí frakce Evropské národní strany v EP Weber nazval snahu Řecka najít podporu u Ruska snahou o vyřazení ze hry ostatní státy EU. A předchůdce současného řeckého prezidenta Samaras pateticky volal: „Pokud jste v Evropě a žádáte Číňany, Íránce a Rusy zaplatit váš dluh, není to signál ostatní Evropě, že nejste evropský politik?“ Merkeová a Hollande se zdraželi pichlavých poznámek, ale podle italského Il Giornale je Merkelová ze sblížení Ruska s Řeckem velmi nespokojená.

Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Channel 4 News
Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Channel 4 News

Postavení řeckého prezidenta není jednoduché. Jeho strana šla do voleb s programem zbavit se diktátu evropských bank, které žádají na Řecku další tvrdé úspory, privatizaci státních podniků a snížení počtu státních zaměstnanců. Proto dostal v parlamentu 149 křesel z 300 možných. Evropa vložila do Řecka 240 miliard EUR a chce je zpět.

Nezpůsobil to Tsipras a jeho SYRIZA, ale ti před ním, kteří byli těsně spjati s globální elitou. Předešlé strany se pravidelně měnily u vlády a ve své marnotratnosti měly plnou podporu nadnárodních monopolů a bank. Goldman Sachs inkasoval od řecké vlády stamiliony USD za pomoc při manipulacích s ekonomickou statistikou a utajení skutečného řeckého dluhu. V podílu vojenských výdajů k HDP je Řecko na druhém místě hned za USA. Přitom 42 % nákupů je z USA, 22,7 % ze SRN a 12,5 % z Francie. Tímto způsobem se Řecko zadlužilo, ale ti, co z toho měli prospěch, byli klidní.

Nyní se Tsipras musí potýkat s dědictvím z minulosti. Citelnou ránu dostal podepsáním dohody s evropskou trojicí věřitelů – MMF, EU a ECB o prodloužení finanční pomoci o 4 měsíce a zachování úsporných opatření. Německý ministr financí Schäuble jásá nad tím, jak musí řecký ministerský předseda těžkou situaci vysvětlovat voličům své strany.

Při návštěvě v Moskvě nebyly podepsány žádné významné hospodářské dokumenty. Posuzovala se hospodářská spolupráce, například budování společných zemědělských podniků, prodloužení Tureckého potoka do Řecka, účast ruských podniků v řecké privatizaci. O finanční pomoc Řecko nepožádalo, ač ruský ministr financí má zato, že by se o ní dalo uvažovat.

Možná si Tsipras neuvědomil, že když je Rusko pod tlakem sankcí, nemůže naráz řešit řecké dluhy. Pokud by se situace vyvinula tak, že by se vrátilo k drachmě (v tuto chvíli to není pravděpodobné, ale vyloučit se to nedá), mohlo by Rusko velmi podstatně pomoci. Nervozita kolem Tsiprasovy návštěvy v Moskvě má možná mezi jiným i tento důvod.

Evropané by neměli dát na rady Sorose, který je přesvědčuje, že je Ukrajina pro EU důležitější než Řecko a navrhuje dát jí velké peníze. Straší, že jinak EU pozbude svoji reálnou sílu. Evropa by měla dělat opak toho, co jí radí Soros. To, co vládne na Ukrajině, je ještě bezednější sud než to, co před Syrizou vládlo v Řecku. Ukrajina žádá stále více, protože „Ukrajina brání evropské hodnoty před rudou agresí“. Soros se bude přimlouvat za další peníze pro ni, protože část z nich půjde do jeho kapsy. Američané rádi nutí druhé platit jejich klientům.

Nejúčelnější by bylo, kdyby se EU dohodla s odpovědnou řeckou vládou. Avšak nikoliv na vyděračství, ale na rozumných podmínkách, jinak přijde rozpad eurozóny dráže. Jestliže nemá EU peníze nazbyt, měla by zrušit sankce proti Rusku a peníze by se hned objevily. Všem by bylo dobře. Dokonce i Ukrajině.

 

zdroj : http://www.fondsk.ru vyšlo na : http://outsidermedia.cz

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*