Proč musí EU zastavit prodej zbraní do Saúdské Arábie

Proč musí EU zastavit prodej zbraní do Saúdské Arábie

Aby zbrojní embargo uspělo, musí jej všechny země EU dodržovat, což znamená, že by měly ukončit svůj průmysl smrti a uvalit embargo na veškeré dodávky vojenského vybavení a zbraní do Saúdské Arábie. Jinak země, jako je Británie, která dosud prodávala zbraně v hodnotě zhruba 5 miliard dolarů jen pro tento režim, budou i nadále silně zapojeny do saúdských válečných zločinů v Jemenu.

Země EU, včetně Británie, mají povinnost zastavit tok zbraní pro síly pod vedením Rijádu v Jemenu. To je zvláště důležité, protože Británie, Španělsko, Francie, Německo a Spojené státy připouštějí, že se podílejí na rozvědce a na výcviku pilotů zapojených do útoků proti jemenským civilním cílům – v rozporu se zbrojními embargy OSN a v přímém porušení vlastních pravidel EU týkajících se dovozu zbraní, které se používají ke genocidě, ke zločinům proti lidskosti, k válečným zločinům a terorismu.

Země EU nemohou ignorovat výzvy k ukončení jejich smrtícího obchodu, neboť stovky tisíc lidí po celém světě vyzývají Západ k zavedení zbrojního embarga na Rijád a zastavení členů jako je Británie a USA v podpoře saúdského zabíjení ve jménu „demokracie“ a války proti teroru.Nová zpráva OSN již odsoudila Saúdskou Arábii za to, že je zapojena do porušování humanitárního práva v této válkou zničené zemi. Rada OSN pro lidská práva tvrdí, že má od humanitárních organizací včetně šéfa UNICEF v Jemenu spolehlivé důkazy, že koalice pod vedením Saúdské Arábie je zapojena do odporných akcí, které porušují humanitární právo, včetně zabíjení dětí.

Podle odborníků z Lékařů pro lidská práva, Lékařů bez hranic a Nadace otevřené společnosti narůstající počet bezohledných bombových útoků v Jemenu prováděných koalicí podporovanou Saúdskou Arábií a Spojenými státy těžce postihuje zdravotnický personál sloužící humanitárním organizacím. Tyto útoky na školy, nemocnice a dokonce na svatební oslavy zabraňují v poskytování zdravotní péče těm, kteří ji potřebují – převážně v obležení.

Podle mezinárodního práva je nezákonné, aby saúdská koalice používala nedovolené zbraně v civilních oblastech nebo nezákonnou blokádu bránící dodávkám základních a záchranných prostředků do civilních oblastí. To také porušuje klíčový princip válečných zákonů, podle něhož musí být všechny útoky přiměřené.

Před tím, než se všechno dostane mimo kontrolu, Evropská unie a Rada bezpečnosti OSN by měly co nejsilněji odsoudit porušování a zvěrstva vedené Saúdskou Arábií. Posílání více zbraní měnitelům režimu a umožnění jim pokračovat v nezákonné válce s nejchudším národem na Středním východě jen zhorší situaci.

Evropská unie a Rada bezpečnosti OSN mají pravomoc předat saúdské válečné zločiny Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Měly by převzít odpovědnost a přestat být spoluviníky a spokojeně se dívat na saúdské válečné zločiny.

 

(FARS/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:Khaled Abdullah / Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*