Proč je bitva o Aleppo tak dlouhá a tak důležitá

Proč je bitva o Aleppo tak dlouhá a tak důležitá

Obležení Petersburgu během americké občanské války trvalo 9 měsíců.Obležení Tobruku během 2. světové války trvalo po dobu 8 měsíců. Obrana Leningradu během 2. světové války trvala 900 dní. Tripolis v roce 2011 byl převzat za  8 dní. Bitva o  Aleppo zuří od roku 2012 a dosud ani jedna strana konfliktu nemá rozhodující výhodu.

Aleppo není hlavním městě Sýrie, ale jeho populace v roce 2012 byla 2,1 miliónů, více než v Damašku. Aleppo je hlavní průmyslové centrum, s předválečnou koncentrací elektrického, chemického, textilního a farmaceutického průmyslu. Aleppo bylo odpovědno za 60 % příjmů z exportu do státního rozpočtu. Město je také domovem vojenských škol, jako je Al-Assad Academy, stejně jako depa zbraní.

Je třeba poznamenat, že opozice původně nebyla v západních čtvrtích města vůbec silná. Na druhou stranu, východní sousedství bylo osídleno převážně přistěhovalci z venkova, chudými a konzervativně smýšlejícími muslimy. Ve stejné době, západní okresy byly obsazeny původními obyvateli, stejně jako křesťanskou menšinou.

Bitva o Aleppo je považována za zásadní všemi stranami konfliktu. Opozice plánuje v případě vítězství v Aleppu vytvořit základ pro uskutečňování dalších nepřátelských akcí podél severozápadní hranice s Tureckem. Na druhé straně, úkolem syrské armády je, aby se tomuto vývoji zabránilo stejně jako turecké intervenci „ke stabilizaci vlastních hranic,“ což by následovalo.

Tak proč tato bitva pokračuje tak dlouho? Existuje několik vysvětlení.

Prvním z nich je husté městské a průmyslové prostředí. Války ve 20. století ukázaly, že nejtěžším typem války je ta městská. Každý dům nebo byt může být přeměněn na pevnost s odpalovacími porty pro těžké zbraně.

Sklepy jsou již vybaveny přístřešky proti bombám a granátům. Sklepy mohou být také použity jako místo pro odpočinek a rekreaci. Kromě toho je sklep ideální pro skladování zbraní, střeliva, potravin a pohonných hmot. Dokonce i zničené domy slouží jako úkryt pro přesun vojáků a vybavení.

Minarety, zvonice, komíny jsou ideální pro odstřelovače a pozorovatele pro dělostřelectvo a letectvo. Podzemní komunikace jsou aktivně využívány všemi stranami, aby ukryly své síly a pro jejich náhlé vynoření se za předními liniemi. Hustá městská a průmyslová oblast vytváří obtíže při ničení budov a staveb v tom, že vyžaduje velké zásoby munice a velké množství děl, nebo automobilových bomb s cílem zahájit překvapivé útoky. Obrněná vozidla jsou přeřazena do role palebné podpory pro postupující pěchotu a nelze využít jejich vynikající mobilitu, nebo dokonce ochranu.

Městské válčení vytváří problémy pro velení a řízení způsobené blízkostí přátelských a nepřátelských sil a nemožností udržet jasnou linii. Nebezpečí zásahu přátelských vojsk je vysoké. Městské válčení se skládá z náhlých, prchavých střetů, což postavuje vojáky do konstantního psychologického stresu. Městské prostředí také narušuje koncentraci vojáků a činí shromažďování zpravodajských informací a příkazové aktivity složitější a brání rádio komunikaci. Není pochyb o tom, že ve městě je mnohem výhodnější ponechat obranu, než útočit.

2. Motivace stran. Aleppo bylo přeměněno na pevnost pro syrskou armádu a obleženou opozici. Syrská armáda krvácí již čtyři roky a potřebuje přezásobit a dovybavit. Mnoho jejich spojenců, jako jsou kurdské milice, islámské revoluční gardy, nebo iráčtí dobrovolníci pochází z vnější strany města, což omezuje jejich účinnost. Existuje konstantní mediální tlak proti syrské armádě, které ji viní z četných válečných zločinů. Mnoho mladých mužů, kteří byli předmětem mobilizace, uprchlo z města a stali se z nich uprchlíci. Radikálové také utrpěli těžké ztráty a byli odříznuti od zbytku světa, ale užívají si propagandu mezinárodní podpory. Tito radikálové nemají žádnou motivaci ke kapitulaci, kvůli zvěrstvům, které napáchali. Z tohoto důvodu lze očekávat prudké boje v průběhu nadcházejících útoků.

3. Rovnováha počtu. Ani jedna strana nemá jasnou výhodu, pokud jde o množství vojáků a zařízení, pokud je obecně uznáváno, že útočník potřebuje 3násobnou převahu, aby byl zaručen úspěch. Kromě toho, postupující síly mají také udržet osvobozené území a bránit v nepřátelských útocích, vyčistit město od min a pastí, vše za limitování těžkých ztrát, které by poškodily syrskou armádu ještě více.

4. Nedávné zisky syrské armády a jejich spojenců inspirovaly příznivce syrské vlády, která čeká na další pokroky provládních sil ve východním Aleppu a městě jihozápadně. Na druhé straně, radikálové jsou přeskupeni pro další pokusy o prolomení blokády militanty kontrolovaných oblastí města.

Člověk by neměl očekávat mírové řešení boje, protože opozice nemá žádnou chuť se vzdát. Stejně tak neexistuje žádný pokrok na diplomatické frontě a mírové iniciativy Rady bezpečnosti OSN jsou na mrtvém bodě.

 

 

(Veteranstoday/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)Loading...

Podobné články

Komentář “Proč je bitva o Aleppo tak dlouhá a tak důležitá

  • Ten obrazek ukazuje vystizne vysledek blahodarne cinnosti USA a jejich spojencu, islamskych teroristu v Syrii. To ceka i Evropu s vymytymi mozky skrze USA mainstream. Je nutno se vzchopit, casu mnoho nezbyva!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*