Proč bylo Rusko vyloučeno z paralympijských her?

Proč bylo Rusko vyloučeno z paralympijských her?

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) odmítl návrh ruského paralympijského výboru, dovolit ruským paralympijským sportovcům účastnit se kvalifikačních kol pro zimní paralympijské hry v roce 218 v Pchjongjangu (Korea).  

Tento krok, mimo jiné, byl založen na skutečnosti, že paralympijský výbor Ruska byl v srpnu 2016 zbaven členství v této mezinárodní organizaci.

„Kvalifikační soutěže pro paralympiádu 2018 jsou mezinárodní soutěže a IPC neumožnil ruským sportovcům se jich účastnit. To bude pokračovat, dokud se paralympijský výbor Ruska nestane znovu členem Mezinárodního paralympijského výboru,“ řekl jejich právník Artem Patsev kanálu RT.

V listopadu roku 2016, Mezinárodní paralympijský výbor stanovil požadavky paralympijskému výboru Ruska, aby obnovil jeho členství v této mezinárodní organizaci. Tyto požadavky byly ustaveny ve spolupráci se Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Šéf  IPC Philip Craven uvedl, že by rád viděl ruské paralympijské sportovce v Jižní Koreji v roce 2018. „Rusko je skvělý sportovní národ, a bez účasti Ruska, soutěž ztrácí část svého sportovního významu,“ řekl Craven kanálu BBC. Později však tento úředník informoval paralympijský výbor Ruska o rozhodnutí, že se ruští paralympijští sportovci nebudou moci podílet na paralympiádě v Jižní Koreji v roce 2018.

„Oni vyloučili úplně každého, ale já jsem ani neslyšel o nějakém obvinění, spojeném s užíváním nelegálních léků nebo dopingu, proti kterémukoliv sportovci. Zdá se, že naší kolegové z IPC mají jiný názor, ale tento úhel pohledu je diskutabilní, mírně řečeno, protože v tomto případě jde o kolektivní vinu,“ uvedl Vladimir Lukin, předseda paralympijského výboru Ruska.

Podle předsedy Mezinárodní asociace mírových nadací, Anatolije Karpova, rozhodnutí o vyloučení ruského týmu porušuje lidská práva v souladu s mezinárodními normami. „Je obzvláště smutné, že se to týká zdravotně postižených osob. V případě, že sportovní arbitrážní soud zruší ruský tým, měli bychom se obrátit na mezinárodní soud nebo na švýcarský civilní soud, který je osvobozený od politického tlaku,“ sdělil Karpov portálu Pravda.ru.

Mezitím, zpráva zveřejněná na oficiálních stránkách paralympijského výboru Ruska uvádí, že výbor bude pokračovat v přípravě ruských sportovců se zdravotním postižením na zimní paralympiádu v Koreji. Kromě toho, IPC před nedávnem uvedl, že členství Ruska v mezinárodní paralympijské rodině bude pravděpodobně obnoveno.

Rozhodnutí IPC neuzavírá dveře možné ruské účasti na paralympijských hrách v příštím roce. Paralympijský výbor Ruska by měl pokračovat ve své práci s cílovou skupinou IPC, aby před hrami v Koreji plně splňoval požadovaná kritéria. V tomto případě budou sankce proti paralympijskému výboru Ruska zrušeny, uvedli zástupci IPC.

V prosinci 2016, Světová antidopingová agentura (WADA) zveřejnila druhou část McLarenovy zprávy o dopingu v Rusku. Podle tohoto dokumentu, více než tisíc ruských sportovců by mohlo být údajně zapojeno do manipulací s pozitivními dopingovými testy. Ve zprávě se konkrétně uvádí, že nejlepší ruští trenéři zásobovali vrcholové sportovce dopingovými léky. Nicméně, toto obvinění nebylo podloženo žádným důkazem. Jedná se zjevně o porušení práv sportovců. Tato zpráva neposkytla žádné informace o postupu při kontrole vzorků. Jedná se o přímé porušení kodexu WADA, protože veškerá manipulace se vzorky se provádí v přítomnosti sportovců.

Stejně jako dříve, McLarenova zpráva neodhalila žádné tajemství o tom, jak „pachatelé“ mohli odpečetit nádoby na vzorky bez zanechání jakýchkoliv stop. Zástupci společnosti Klaus Metzler Eckmann- která vyrábí zásobníky pro dopovací vzorky- potvrdila, že není možné rozpečetit tyto kontejnery bez jejich poškození.

Aby toho nebylo málo, veškeré vyšetřování a obvinění se týká pouze ruských sportovců a nikoho jiného, ačkoli několik známých amerických atletů byly vystaveni používání dopingu.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Foto: Pravda.ru)
Reklama

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*