Problémy se syrskou „chemií“ nejsou, ale s opozicí ano

Problémy se syrskou „chemií“ nejsou, ale s opozicí ano

Zdá se, že po likvidaci v Sýrii chemických zbraní žádné problémy nezůstaly. S výjimkou „drobných“, jako třeba pokus o útok na chemické sklady v okolí Damašku jednou z bojových skupin nesmiřitelné syrské opozice. V každém případě prohlásila vedoucí spojené mise OPCW-OSN pro Sýrii Zigrid Kaagová, že celá syrská „chemie“ může být v souladu s plánem zlikvidována k polovině roku.
Plán likvidace syrských chemických zbraní vypadá následovně. Všechny zbraně mají být vyvezeny ze země do 5. února 2014. Nejnebezpečnější mají být zlikvidovány za hranicemi Sýrie do 31. března, ostatní do 30. června.

Ruští experti říkají, že dokonce po odvozu všech zbraní nedojde v Sýrii k žádným zázrakům. A jak svědčí situace, bude občanská válka pokračovat. Je to mínění ředitelky Centra Asie a Blízkého Východu Ruského ústavu strategických bádání Jeleny Suponinové. Dosud není totiž jasné, kdo bude zastupovat opozici na nové mírové konferenci pro Sýrii v Ženevě, ale bez tohoto zastoupení ztratí konference smysl:

-Zprostředkovatelská úsilí pro pomoc syrskému urovnání je dlouhý a obtížný proces. A žádné zázraky od ženevské konference očekávat nemůžeme. Občanská válka v Sýrii bude pokračovat. Ale je třeba něco podnikat.

Na severu země se konají urputné boje mezi oddíly umírněné opozice a bojovými skupinami napojenými na al-Káidu.

Zatím se nedá říct, co může poskytnout druhá ženevská konference v situaci, jež se vytvořila v Sýrii v posledních měsících, řekl ruský expert Semjon Bagdasarov:

-Žádná jednotná opozice v Sýrii neexistuje. Národní koalice opozičních a revolučních sil je rozdělená. Přičemž dokonce na úrovni politického vedení.

Chemické zbraně dopravují do syrského přístavu Latakie. Bezpečnost zajišťují ruští, finští a čínští vojáci. Dánská a norská lodě je mají přepravit na speciální americké plavidlo Cape Ray, jež je vybaveno zařízením na hydrolysu.

O zapojení do operace na likvidaci syrských chemických zbraní oznámilo Německo a Belgie. Belgická společnost Indaver nabídla spalování odpadu, který vzniká při likvidaci. Z 1300 tun syrských chemických zbraní má být přinejmenším 560 tun zničeno na palubě Cape Ray. V důsledku toho vznikne toxický odpad, jenž má být spálen na souši.

Německá vláda se zavázala, že zlikviduje 370 tun odpadu z likvidace syrských zbraní na americké lodi. Proběhne to v„speciálním vládním objektu za dodržování vysoké úrovně bezpečnosti a ekologických norem.“

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*