Pro koho byla výhodná Arafatova smrt?

Pro koho byla výhodná Arafatova smrt?

Jasir Arafat

Byla to politická vražda – takto komentovala vdova po Jasiru Arafatovi zprávu o tom, že příčinou smrti jejího manžela, bývalého vůdce Palestinské autonomie, byla otrava poloniem. Verzi o otravě potvrzují výsledky expertízy Ústavu radiofyziky ve švýcarské Lousane. Ostatky Jasira Arafata byly exhumovány loni v listopadu. Z iniciativy televizního kanálu Al-Džazíra byly podrobeny expertíze ve švýcarském ústavu radiofyziky. O výsledcích expertízy hovoří vdova po palestinském vůdci Suha Arafatová:

-Švýcarská expertíza potvrdila naše obavy, v těle byla objevena vysoká koncentrace polonia – přes 83%, což osmnáctkrát převyšuje přípustnou normu. Polonium bylo objeveno v plicích a lebce. Byl to zřejmě politický zločin spáchaný profesionály, protože jsme ho odhalili teprve po devíti letech.

Arafat zemřel v roce 2004, ale pověsti o jeho otravě se začaly šířit ještě před jeho smrtí, když byl starý politik v těžkém stavu převezen do Pařížské nemocnice. Palestinci činili narážky na to, že na Arafatově těžkém stavu mají podíl Izraelci. A v roce 2009 obvinil jeden z vůdců Hnutí za národní osvobození Palestiny (FATH) Faruk Kaddumí jako jednoho z viníků smrti Jasira Arafata dnešního vedoucího činitele Palestinské autonomie Mahmúda Abbase a šéfa bezpečnostní služby autonomie Mohammeda Dahlana. Ve stejném roce sjezd hnutí FATH oficiálně obvinil z Arafatovy smrti Izrael. A teď tedy expertíza ukázala, že palestinský vůdce byl nejspíš otráven. Mezi hlavními podezřelými jsou zvláštní služby Izraele a nejbližší Arafatovo okolí. Avšak podíl Izraele na této politické vraždě je málo pravděpodobný, je přesvědčena expertka ruského Ústavu orientalistiky Taťjana Nosenková:

-Jen sotva bylo třeba podnikat k jeho odstranění tak závažná opatření. Tato verze mi připadá málo pravděpodobná. Bylo zjevné, že jako vůdčí osobnost ztrácel vliv, přestože byl i nadále symbolem palestinského národního hnutí.

Kdyby Arafat nebyl vlivnou postavou, pak by klidně zemřel přirozenou smrtí, soudí expert Ústavu Blízkého východu Sergej Serjogičev. Ale ani on nevěří, že by se na smrti vůdce palestinského odboje podílel Izrael. Arafat byl složitým politikem, bylo ale možné se s ním dohodnout, řekl Sergej Serjogičev:

-Dokonce i když byl jeho vliv na politiku v posledních letech jeho života minimální, samotná jeho přítomnost byla zadržujícím faktorem pro mnohé radikály. Možná, že ho odklidili za to, že dával přednost dohodě se židy, nechtěl s nimi bojovat. A nová generace politiků měla za to, že mohou díky íránským penězům a nejnovějším raketám Kassámy dosáhnout od Izraele, že přistoupí na podmínky pro ně výhodné.

Experti jsou přesvědčeni, že zpráva o násilné smrti Jasira Arafata se docela jistě stane důvodem pro vyhrocení konfrontace jak uvnitř FATH, tak i uvnitř celé Palestinské autonomie.

zdroj : czech.ruvr.ru

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*