Přímé cílení: Civilisté tvoří téměř polovinu obětí v Mosulu, tvrdí OSN

Přímé cílení: Civilisté tvoří téměř polovinu obětí v Mosulu, tvrdí OSN

Téměř 50 procent ze zabitých v důsledku útoků na převzetí druhého největšího iráckého města, Mosulu, jsou civilisté, uvedli úředníci OSN, kteří viní z tak značných ztrát přímé cílení na civilisty ze strany bojovníků.                                 

„Očekávali byste, že v konfliktu jako je tento by se počet civilních obětí pohyboval kolem 15 procent, nanejvýš 20 procent,“ uvedla Lisa Grande, humanitární koordinátorka OSN v Iráku.

Nicméně, uvedla úřednice OSN, skutečné číslo je mnohem vyšší – 47 procent.

„To, co vidíme v Mosulu je, že téměř 50 procent všech obětí jsou ve skutečnosti civilisté. Je jasné, že je to proto, že jsou přímými cíli bojovníků. Jsou terčem Islámského státu,“ dodala Grande.

Během prvního týdne jen v lednu, 683 lidí bylo v Mosulu zraněno a 817 bylo zraněno během posledního týdne v prosinci, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Přes 140 tisíc lidí muselo opustit své domovy, odhaduje OSN.

Její prohlášení přišlo v době, kdy Washington oznámil, že většina části Mosulu byla zachycena Amerikou podporovanými iráckými silami v operaci, která trvala od poloviny října.

Islámský stát ovládal Mosul po dobu delší než dva roky, ale nyní 70 až 80 procent města bylo znovu převzato, uvedl armádní plukovník Brett Sylvia, kterého citovalo americké oddělení obrany na svých webových stránkách.

Asi 450.000 civilistů žije ve východním Mosulu, zatímco asi 750.000 jich je stále uvězněno v západním Mosulu, který je pod plnou kontrolou Islámským státem.

Grande vyjádřila obavu, že lidé v západní části města, by mohli čelit zoufalé situaci, řka: „Obležení je velmi reálná možnost. Obklíčení 750.000 lidí bude mít naprosto obrovský dopad.“

Úřednice OSN se rovněž zabývala otázkou přehrady v Mosulu- další hrozící nebezpečí, které má potenciál ovlivnit asi 20 miliónů lidí. „Každý, kdo říká, že tento katastrofický výbuch by byl biblický- má pravdu,“ uvedla Grande.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Alaa Al-Marjani / Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*