Přímá linka s Vladimirem Putinem

Přímá linka s Vladimirem Putinem

Dnes vysílaly největší ruské federální televizní kanály a rozhlasové stanice roční pořad Přímá linka s Vladimirem Putinem. Tyto televizní „přímé linky“ se objevily v době prvního funkčního období Vladimira Putina a staly se tradičními. První se konala 24. prosince 2001.

Dnešní Přímá linka prezidenta RF Vladimira Putina v ruské televizi trvala 3 hodiny 55 minut.

Za tento čas odpověděl prezident na 81 otázek, z nichž se 35 týkalo Krymu a Ukrajiny.

Během Přímé linky se konala 4 video spojení s ruskými regiony a jedno s Berlínem. 4 otázky položili obyvatelé Sevastopolu. Na video se na ruského prezidenta obrátil také bývalý příslušník americké CIA Edward Snowden.

Celkem odpověděl Putin během svých Přímých linek od roku 2001 na více než 800 otázek.

Tanky a letectvo na východě Ukrajiny – to je zločin kyjevských úřadů.

Prezident RF Vladimir Putin vytýčil v průběhu dnešní výroční tiskové konference „Přímá linka“ zvláštní význam jednání o situaci na Ukrajině, které začínají 17. dubna v Ženevě.

Kromě toho označil Putin za „zločin kyjevských úřadů“ nasazení tanků a letectva na východě Ukrajiny. Prezident vyzval ukrajinskou vládu k dialogu s lidem.

Putin: Rusko nikdy neplánovalo anexi Krymu

„Rusko nikdy neplánovalo žádné anexe a žádné vojenské akce na Krymu. Vždy jsme si ale mysleli a doufali, že naši lidé, Rusové, občané Ukrajiny mluvící rusky, budou žít v pohodlných podmínkách a v pohodlném okolí, a že nebudou nijak utlačováni“ prohlásil dnes prezident RF Vladimir Putin v průběhu Přímé linky.

Putin označil rovněž za nesmysl prohlášení o tom, že na východě Ukrajiny se prý nacházejí jednotky ruských vojsk a instruktoři z RF.

Ukrajinský národ musí respektovat volbu Krymu

Referendum na Krymu nebylo připraveno předem, nebyly žádné přípravy, všechno bylo uděláno jen proto, aby byl zajištěn svobodný projev vůle lidu, prohlásil dnes v průběhu Přímé linky prezident RF Vladimir Putin.

„Ukrajinský národ musí respektovat volbu Krymu“, zdůraznil prezident.

Janukovyč plnil své povinnosti, jak mohl

„Viktor Janukovyč nejednou pomýšlel o použití síly v době protestních akcí v Kyjevě, avšak podle jeho slov „nemohl podepsat podobný výnos proti vlastním občanům“, řekl dnes prezident RF Vladimir Putin v průběhu tiskové konference Přímá linka.

Kdy mluvil o Viktoru Janukovyčovi, Putin prohlásil, že „plnil své povinnosti, jak to pokládal za možné a nutné“.

„Je mi velmi těžko říci něco o Janukovyčově osudu. Myslím si, že žádnou politickou budoucnost nemá“, řekl ruský prezident.

Čína a Rusko budou mít na svět podstatný vliv

„Rusko-čínské vztahy budou podstatným činitelem ve světové politice a podstatně ovlivní současnou architekturu mezinárodních vztahů“, prohlásil prezident RF Vladimir Putin v průběhu dnešní Přímé linky.

Prezident zároveň podotkl, že Rusko nehodlá vytvářet vojensko-politický svazek s Čínou. „Myslím si, že blokový systém světa se už dávno vyčerpal“, řekl Putin.

Podněsteří podalo Putinovi žádost o uznání nezávislosti

Prezidentovi RF Vladimiru Putinovi referovali o žádosti Podněsteří o uznání nezávislosti republiky, oznámil tiskový tajemník hlavy státu Dmitrij Peskov.

„Přesné termíny projednání žádosti nejsou zatím známy“, řekl.

Včera přijali poslanci Nejvyšší rady Podněsteří provolání k OSN, OBSE a úřadům Ruska se žádostí o uznání nezávislosti samovyhlášené republiky na základě výsledků referenda, které tam bylo uspořádáno v r. 2006. Pro nezávislost a následující svobodné připojení k Rusku se tehdy vyslovilo 97% obyvatel Podněsteří.

Blokádu Podněsteří je třeba zrušit

Moldávie a Ukrajina mají zrušit blokádu Podněsteří, jejíž záporné následky pociťují obyčejní lidé, prohlásil dnes v průběhu Přímé linky prezident RF Vladimir Putin.

„V konečném důsledku má být lidem povoleno samým rozhodovat o vlastním osudu. Na tom právě budeme pracovat spolu se všemi partnery v jednáních, opírajíce se především o lidi, kteří žijí v Podněsteří. A není to nic jiného, než projev demokracie“, řekl Putin, kdy odpovídal na otázku o perspektivách uznání Podněsterské republiky.

Prezidenta Ukrajiny nelze zvolit bez oprav ústavy

Nová hlava ukrajinského státu nemůže být zvolena bez oprav ústavy, protože podle nynější ústavy je v zemi úřadující a z právního hlediska plnohodnotný prezident Viktor Janukovyč, prohlásil dnes ruský předák Vladimir Putin v průběhu Přímé linky.

Putin rovněž zdůraznil, že Moskva nebude moci uznat výsledky nadcházejících voleb, bude-li předvolební kampaň doprovázena útoky na kandidáty, jak je tomu nyní.

Putin se nebojí NATO

V průběhu přímé linky 17. dubna položil prezidentovi RF Vladimiru Putinovi svou otázku také generální ředitel mezinárodní informační agentury Rusko dnes Dmitrij Kiseljov. Vyslovil obavy ohledně činnosti NATO.


Putin řekl, že strach z toho nemá.

„Musíme střízlivě hodnotit situaci. Kdy přistupuje struktura vojenského bloku k našim hranicím, vyvolává to otázky a nutí k odvetným akcím“, vysvětlila hlava státu.

Za dodávky plynu Evropě odpovídá Gazprom, za tranzit Kyjev

Prezident RF Vladimir Putin prohlásil v dnešním přímém přenosu, že věří v úspěšné překonání všech problémů v tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Ruská společnost Gazprom nese odpovědnost za dodávky plynu Evropě, kdežto za tranzit odpovídá Kyjev, řekl prezident.

Tady existuje jen jeden problém, tranzitéři, a nejnebezpečnějším článkem je doprava přes ukrajinské území. Doufám, že všichni spolu dosáhneme cíle, mám na mysli platnou podepsanou a fungující smlouvu, poznamenal Putin.

Putin odpověděl Snowdenovi v přímém přenosu

V dnešní Přímé lince prezidenta RF Vladimira Putina položil mu bývalý příslušník CIA Edward Snowden na video otázku o tom, jestli se Rusko věnuje zachycení osobních informací občanů, a pokládá-li prezident za ospravedlněnou totální kontrolu tajných služeb.

V Rusku jsou tajné služby pod přísnou kontrolou státu a společnosti. Ruské tajné služby používají prostředků odposlouchávání a sledování pouze na povolení soudu, přísně podle legislativy, proto nemá to masovou povahu, řekl Putin.

Za dodávky plynu Evropě odpovídá Gazprom, za tranzit Kyjev

Prezident RF Vladimir Putin prohlásil v dnešním přímém přenosu, že věří v úspěšné překonání všech problémů v tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Ruská společnost Gazprom nese odpovědnost za dodávky plynu Evropě, kdežto za tranzit odpovídá Kyjev, řekl prezident.

Tady existuje jen jeden problém, tranzitéři, a nejnebezpečnějším článkem je doprava přes ukrajinské území. Doufám, že všichni spolu dosáhneme cíle, mám na mysli platnou podepsanou a fungující smlouvu, poznamenal Putin.

Putin rozhodl provdat bývalou manželku

Ruského prezidenta Vladimira Putina se během dnešní Přímé linky zeptali, kdy země znovu spatří první dámu. Není tomu dávno, co se dal rozvést s manželkou Ludmilou.

Nejdřív mám provdat bývalou ženu a pak se zamyslím nad vlastní budoucností, řekl prezident.

Když manželský pár Putinových oznámil o rozvodu, bylo zdůrazněno, že se prezident a jeho choť odhodlali k tomu podle vzájemné shody.

Rozdělená Evropa nebude zajímavým hráčem

Rozdělená Evropa nebude mít žádný vliv na světový vývoj a nebude zajímavým hráčem, prohlásil prezident RF Vladimir Putin během dnešní Přímé linky.

Zvláštnosti Ruska se kardinálně, hluboce neliší od evropských hodnot. Všichni jsme z jedné civilizace. Ano, jsme různí, máme své zvláštnosti, ale základní hodnoty máme stejné. A mně se zdá, že máme usilovat o vytvoření Evropy od Lisabonu do Vladivostoku, řekl Putin.

Putin: Rusko si nepřeje izolaci

Rusko nebude trvat na svém členství v řadě mezinárodních organizací, včetně PSRE, ale věnovat se izolaci sebe sama a pořádat demarše nehodlá, zdůraznil během dnešní Přímé linky prezident RF Vladimir Putin.

Svět se rozvíjí intenzivně, a chce-li někdo mít v něm jen jeden pól a podřídit si všechny organizace, sotva se mu to podaří, řekl Putin. Rusko často naráží na neporozumění ze strany mezinárodních organizací, ale samoizolaci se věnovat nehodlá, zdůraznil.

Putin vysvětlil, proč se obrátil na evropský lid ohledně krymské otázky

Prezident RF Vladimir Putin vysvětlil během dnešní Přímé linky, proč se obrátil na lid Evropy a nikoli na vlády před podepsáním smlouvy o integraci Krymu do RF.

Náš postoj je absolutně otevřený a čestný, je průhledný. Proto je snadnější seznámit s tímto postojem prosté občany, než některé vedoucí činitele, řekl Putin.

Vláda kterékoli země, ať je jakákoli, má respektovat svůj lid, poukázal prezident. Dodal, že se kvůli obavám odposlechů tajnými službami bojí se lidi v některých zemích mluvit nahlas.

zdroj : czech.ruvr.ru

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*