Přímá demokracie a nastavení její platnosti.

Přímá demokracie a nastavení její platnosti.

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po její podobě jako rostoucím faktoru úspěchu následuje nastavení její platnosti.

Ve Švýcarsku parlament rozhoduje, zda předložená iniciativa bude prohlášena za platnou a tudíž postoupena k lidovému hlasování. Existují tři kritéria, na jejichž základě může být občanská iniciativa diskvalifikována:

  • –       Porušení zásady jednotné formy: Iniciativy týkající se částečné revize federální ústavy lze předkládat buď ve formě všeobecného návrhu, nebo formou podrobného, přesně formulovaného návrhu. Lze si zvolit pouze jednu, nebo druhou formu.
  • –       Porušení zásady jednotného tématu: Aby voliči mohli o dané otázce svobodně hlasovat, musí být návrh týkající se částečné revize federální ústavy omezen na specifické téma.
  • –       Porušení závazných předpisů mezinárodního práva: V případě návrhu občanské iniciativy, která porušuje závazné předpisy mezinárodního práva, federální ústava stanovuje, že takový návrh, nebo jeho část, která porušuje kogentní normy, musí být prohlášen za neplatný.

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj nastavení její platnosti: FDFA Presence Switzerland
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*