Přímá demokracie a její vzestup v České republice.

Přímá demokracie a její vzestup v České republice.

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po její budoucnosti – mladí lidé následuje vzestup přímé demokracie v České republice.

Jako první demokratické zřízení na našem území vznikla teprve v roce 1918 Československá republika. Demokratická éra naneštěstí neměla dlouhého trvání, protože ještě před vypuknutím 2. světové války zde byl vytvořen Protektorát Čechy a Morava pod nadvládou nacistického Německa, kde docházelo k porušování základních lidských práv i demokratických principů. Po válce převzala moc komunistická strana a nastalo dlouhé období nedemokratického režimu, které ukončila až sametová revoluce v roce 1989. Česká republika jako samostatný stát vznikla 1.1.1993, ve stejný den nabyla účinnost i Ústava České republiky.

Co se týče přímé demokracie, Listina základních práv a svobod v článku 21 uvádí možnost občanů podílet se na správě věcí veřejných přímo a ústava ponechává zákonodárci možnost upravit celostátní referendum ústavním zákonem v článku 2, k němuž zatím nedošlo, přestože byl takový návrh již několikrát projednáván. Dokonce se uvažovalo o referendu při rozdělení Československé socialistické federativní republiky.

Jedinou výjimkou je ústavní zákon o referendu o přistoupení České republiky k Evropské unii přijatý ad hoc v roce 2002, na jehož základě v roce 2004 Česká republika vstoupila do Evropské unie. V roce 2013 se poprvé v přímých volbách volil prezident republiky. Na druhou stranu v roce 1992 byl přijat zákon o místním referendu a postupně byl dvakrát novelizován a v roce 2011 nabyla účinnosti úprava referenda krajského. Je tudíž možné použít přímé demokracie na úrovni územní samosprávy, ale v rámci státu zatím ne!

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj vzestup přímé demokracie v České republice: FDFA Presence Switzerland
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Přímá demokracie a její vzestup v České republice.

  • Jak jednoduché ,působivé, a funkční. Věřím , že naši českou koaliční smečku pokud něco takového čte jímá hrůza z takové možnosti referenda. Z jakého důvodu na tento systém,,,článek tady žádný chytrý koaliční politik ( příživník) nereaguje, nevysvětluje ?

  • Ve Svycarsku je demokracie postavena na vuli tzv. Suverena, coz jsou svycarsti obcane. To znamena, rozhodnuti svycarskych obcanu v Referendu muze zmenit rozhodnuti politiku. Maji pluralitni demokracii zalozenou na politickych stranach a jejich zastoupenich ve dvou komorach parlamentu, ale jejich rozhodnuti muze byt zvraceno, korigovano vuli obcanu v Referendu, verejnem hlasovani. Odmitnou-li volici nejaka politicka rozhodnuti v Referendu, jsou tato neplatna a politici musi hledat jiny konsens napric politickym spektrem anebo vec stahnout z projednavani. To umoznuje korekci rozhodnuti v souladu s pranim a vuli obcanu jak ktery problem nebo zalezitost resit. U nas tuto moznost Referenda nemame, dnesni politici jsou zasadne proti, jejich vetsina je i proti volbe prezidenta obcany. 4 roky k pristim volbam jsou velice dlouha doba k tomu, jak nejaka rozhodnuti vratit zpatky a pouze skrze slozeni politickych stran!!!
    Je treba vsechny tyto politiky zbavit mandatu (treba Pitharta). Oni nejsou schopni a svolni se s lidem o moc delit a musi byt odstraneni v pristich volbach. Jsou reliktem starych diktatorsych systemu, zastavaji sve funkce vetsinou uz od sametu a staraji se o volice pouze pred volbami. Volebnimi sliby z kapes volicu.
    Zavedeni Referenda je nastrojem prime demokracie. Je nezbytne nutne k prosazeni skutecne obcanske spolecnosti, ktera ma tim moznost o dulezitych vecech primo rozhodovat.
    Referendum, Iniciativa a jejich pravidla muzeme 100% prevzit ze Svycarska, nejenom se nechat inspirovat. Vse se tam vyvijelo desetileti a je overene, vyzkousene. Nedovolit politikum ‚ceske reseni‘ v ceskem Referendu, ktere jak uz vime celou vec zbavi ucinnosti.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*