Přicházejí Napoleonské časy? Francouzský ministr prohlásil, že by se Evropa měla stát „Říší“

Přicházejí Napoleonské časy? Francouzský ministr prohlásil, že by se Evropa měla stát „Říší“

Evropa by se neměla stydět využít svou sílu a stát se „říší“ jako Čína a USA, prohlásil francouzský ministr financí po vystoupení Macrona, který hovořil o „evropské armádě“ – myšlence, kterou později zpochybnil Donald Trump.     

„Hovořím o mírovém impériu, které by bylo ústavním státem,“ řekl Bruno Le Maire pro deník Handelsblatt.Tato říše bude založena na zásadách technologické, ekonomické, finanční, měnové a kulturní moci. „Evropa by se už neměla bát využít svou moc a stát se říší míru.“

Le Maire také zdůraznil, že Evropa musí říci Washingtonu, že je „suverénní kontinent“ a měla by se sama rozhodnout, s kým obchoduje. „Chceme způsob, jak vyměňovat zboží a služby, když již nejsou možné finanční toky mezi Íránem a Evropou,“ řekl ministr, který hovořil o amerických sankcích proti Íránu.

Podle ministra je každému jasné, že to dnes „vyžaduje odvahu postavit se do cesty vládě“ Donalda Trumpa.

Toto prohlášení přišlo poté, co francouzský prezident odhalil, že chce založit „skutečnou evropskou armádu“ k boji proti ruským hrozbám a aby byla Evropa méně závislá na USA.

Pro Macrona se již unie nemůže spoléhat na svého klíčového partnera na druhém konci Atlantiku, který odsoudil EU, že nefinancovala NATO a vyhrožoval snížením účasti USA. „Musíme mít Evropu, která se může sama bránit, aniž by se spoléhala jen na Spojené státy,“ prohlásil Macron.

Macronova „armáda“ byla odmítnuta Trumpem, který ji označil na „velmi urážlivou“ a požadoval, aby Evropa namísto toho splatila USA dluh za „dotaci NATO“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Přicházejí Napoleonské časy? Francouzský ministr prohlásil, že by se Evropa měla stát „Říší“

  • Francie a Německo se shodnou, že je Evropa říší. Ale neshodnou se, kdo by měl být císařem nebo vůdcem, takže říše nebude.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*