Prezidentka Brazílie kvůli odposlechům odložila cestu do USA

Prezidentka Brazílie kvůli odposlechům odložila cestu do USA

rouse

Dilmu Rousseff nepřesvědčil ani Obamův telefonát,píšou noviny.Kvůli americkému odposlouchávání odložila návštěvu Washingtonu plánovanou na říjen.
Reagovala tak na zprávy,že americká NSA sledovala komunikaci brazilských občanů včetně jí samotné.Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí Bílého domu s tím,že návštěva se uskuteční v zatím nestanoveném pozdějším termínu.
Podle brazilských novin O Globo se Rousseff rozhodla zrušit svoji cestu do USA plánovanou na 23.října i přezto,že jí v pondělí volal americký prezident Barack Obama.

Šéf bílého domu se ji 20-minut snažil přesvědčit,aby svoje rozhodnutí přehodnotila.

Součástí Rouseff návštěvy ve Washingtonu měla být i oficiální večeře v Bílém domě,jediná,kterou chtěl Obama uspořádat od začátku tohoto roku.
Vztahy dvou největších  ekonomik se od nástupu Rouseff v roku 2011 postupně zlepšovaly.To se však změnilo po odhalení,že NSA monitorovala internetovou a telefonickou komunikaci mezi brazilskou prezidentkou a jejími spolupracovníky.
Informace o sledovacích programech zveřejnil bývalý spolupracovník tajných služeb USA Edward Snowden.
Podle novin O Globo nebyla Rousseff spokojená s vysvětlením,které jí v této věci poskytla Obamova administrativa.
Washington tvrdí,že programy NSA se soustředily jen na odhalování teroristických aktivit a nesledovali soukromou komunikaci.

Prezidentka žádala Obamu o veřejnou omluvu,ke které však nedošlo

zdroj : sme.sk

překlad : svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*