Prezident Středoafrické republiky: „Žádná stabilita v Evropě, pokud nebude v Africe“

Prezident Středoafrické republiky: „Žádná stabilita v Evropě, pokud nebude v Africe“

Prezident Středoafrické republiky roztrhané válkou varoval, že stabilita v Evropě je podmíněna stabilitou v Africe, protože „všechno je spojeno“.

Zatímco slova prezidenta Faustina-Archangeho Touadéra odkazovala především na evropské problémy s vlnami migrantů přicházejících z Afriky, hovořil o propojení mezi různými oblastmi rozvoje.„Nebude existovat žádná integrální ekologie bez míru a nebude existovat žádný mír bez integrální ekologie,“ uvedl Touadéra. Navíc, „v zemi bude mír, pokud bude všem občanům poskytnut přístup ke zdravotní péči“.

Africký politik hovořil v Madridu na konferenci nazvané „Setkání za mír“ pořádané katolickou komunitou v Saint Egidio.

Touadéra ve svém projevu zdůraznil potřebu „obnovit zásadní spojení mezi Afrikou a Evropou“ a zároveň navrhl, aby odzbrojení, všeobecná zdravotní péče a zrušení trestu smrti byly nezbytnými podmínkami pro dosažení míru.

„To, co Evropa udělala, je v Africe sen,“ řekl Touadéra. „Mír bez hranic není jen krásný název, ale krásná perspektiva k pohledu kupředu.“

Středoafrická republika zažívá od roku 2012 pokračující občanskou válku, která vykazuje jen malé známky ústupu, a napětí vyvolává náboženský konflikt mezi bojovníky muslimské Séléky a křesťanskými anti-balakskými milicemi.

„Středoafrická republika je dům, do kterého vstoupilo mnoho zbraní, takže nyní chystáme zahájit odzbrojovací program,“ řekl Touadéra a trval na tom, že „krev našich lidí se nespravedlivě prolévá, abychom neudělali stejnou chybu v budoucnosti.“

Africký prezident rovněž zdůraznil, že válce se lze vyhnout, ale že mír vyžaduje společné úsilí od všech.

„Válka a násilí nejsou nevyhnutelným osudem,“ řekl, ale mír nelze nikdy považovat za samozřejmost, ale vyžaduje neustálou ostražitost.

„Je to jako stavět dům, který vždy potřebuje údržbu, protože jinak by to bylo na milost a nemilost větru,“ řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro evropské hodnoty ​​a transparentnost, Reklama loading... Loading...…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*