Prezident Obama oficiálně potvrdil, že USA investují 1 miliardu dolarů k posílení přítomnosti amerických vojsk ve Východní Evropě

Prezident Obama oficiálně potvrdil, že USA investují 1 miliardu dolarů k posílení přítomnosti amerických vojsk ve Východní Evropě

Americký prezident Barack Obama oznámil plán investovat 1 miliardu dolarů k posílení své vojenské přítomnosti ve východní Evropě kvůli ukrajinské krizi. Bílý dům pošle více vojsk a vojenské výbavy do regionu, potvrdil svůj závazek vůči spojencům NATO.

Ve svém projevu na tiskové konferenci ve Varšavě, Obama řekl, že Amerika posiluje své partnerství se zeměmi ve Východní Evropě s cílem pojistit jejich bezpečnost. Tyto kroky jsou mířené jako tlak na Rusko, které Washington obvinil z podněcování nepokojů na Ukrajině.

obama s komorowskym

F-16 bojovníci v pozadí, americký prezident Obama hovoří s polským prezidentem Bronislawem Komorowským na vojenském letišti nedaleko Varšavy 03.06.2014. (Reuters / Jacek Marczewski)

V souladu s plány, Obama požádá Kongres o poskytnutí částky až do výše 1 miliardy dolarů na financování nasazení většího počtu vojáků a vybavení.

„ V rámci tohoto úsilí a s podporou Kongresu, Budou Spojené státy usilovat o nasazení více vojenských zařízení v Evropě,“ prohlásil Obama v polském hlavním městě v Paláci Belweder.

Dříve ve stejném dnu se Obama setkal s pracovníky amerických a polských vzdušných sil ve Varšavě a řekl, že Spojené státy už začaly z přemísťováním dalších vojáků v regionu.

„Vzhledem k momentální situaci na Ukrajině, jsme tam také zvýšili naši americkou přítomnost. Začali jsme přemísťovat další pozemní jednotky a stíhačky F-16 do Polska, k podpoře našich leteckých sil mise NATO v Evropě. „základní kámen naši vlastní bezpečnosti.“


Obama vyzval Moskvu, aby upustila od dalších provokací na Ukrajině a řekl, že má odpovědnost konstruktivně spolupracovat s novou vládou v Kyjevě. Dodal, že by nahromadění vojsk ve Východní Evropě nemělo ohrozit Rusko, ale „ obnovení důvěry může nějakou dobu trvat.“

Americký prezident se setká s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Poroshenkem. Během své dvoudenní návštěvy Polska.

Polský prezident Bronislaw Komorowski pochválil plány Washingtonu, posílit vojenské síly v Evropě.

Vítáme je jako oznámení skutečného návratu ze strany NATO k vybudování velmi silných základů, což je článek 5, který hovoří o kolektivní obraně území těchto zemí,“ uvedl Komorowski.

Rusko odsoudilo narůstající počet vojsk NATO v blízkosti svých hranic, jako nehoráznou provokaci a obvinilo organizaci z financování násilí na Ukrajině. Moskva prohlásila, že je připravena k dialogu s Poroshenkem, ale vyzvala nově zvoleného Prezidenta, aby zastavil „protiteroristické operace“ na východě Ukrajiny.

Dosud USA nasadily asi 600 vojáků k vojenskému cvičení v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Polsku.

John Rees, britský politický analytik a národní ředitel společnosti Stop the War Coalition, uvedl pro RT, „pohyby Spojených států svědčí o expanzivní náladě, která může vyvolat nebezpečné období mezistátního soupeření.“

zdroj : http://rt.com/news/163320-obama-poland-troops-europe/
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*