Prezident Maduro: USA se snaží zničit venezuelskou vládu sankcemi, budeme se bránit

Prezident Maduro: USA se snaží zničit venezuelskou vládu sankcemi, budeme se bránit

Venezuelský prezident Nicolas Maduro obvinil USA ze snah „porazit“ a „intervenovat“ venezuelskou vládu, poté, co Washington označil Caracas jako národní bezpečnostní riziko a uvalil sankce proti sedmi jeho úředníkům.

Prezident Barack Obama, zastupující imperialistickou elitu USA, se osobně rozhodl vzít na sebe úkol porazit mou vládu a intervenovat ve Venezuele, aby ji mohl kontrolovat,“ uvedl Maduro v národní televizi. „To je důvod, proč USA zavedly tato opatření.“

Maduro nazval tento tah „kolosálním omylem“ a „imperialistickou arogancí“ podobnou bývalým americkým vládcům, jako byl Richard Nixon a George W Bush. Maduro zdůraznil, že požádá Národní shromáždění o mocenský dekret prostřednictvím tzv. zmocňovacího zákona k „zachování míru“ a k „boji proti imperialismu.“

Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto : Reuters
Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto : Reuters

Kromě toho, Maduro nazval sankciované úředníky za „hrdiny“.

Blahopřeji jim,“ uvedl a dodal: „Je to čest“ být zařazen na seznam amerických sankcí. Maduro dokonce jmenoval jednoho ze sankciovaných úředníků – šéfa národní zpravodajské služby Gustava Gonzaleze, jako nového ministra vnitra.

Americký prezident Barack Obama podepsal a vydal výkonné nařízení, které, jak tvrdí Bílý dům, se zaměřuje na venezuelské úředníky, kteří se podíleli na porušování lidských práv.

Venezuelští úředníci minulosti a současnosti, kteří porušují lidská práva venezuelských občanů a zapojují se do aktů veřejné korupce, nebudou vítáni, a nyní máme k dispozici nástroje pro zablokování jejich aktiv a jejich použití amerických finančních systémů,“ uvedl v prohlášení mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Jsme hluboce znepokojeni snahou venezuelské vlády, eskalovat zastrašování politických odpůrců,“ dodal.

Úplný seznam sankciovaných venezuelských úředníků zahrnuje Gustava Gonzaleze, šéfa národní zpravodajské služby, Manuele Pereze, ředitele státní policie, bývalého velitele Národní gardy řídící státní báňskou firmu CVG Justo Noguera, tři vojenské důstojníky a státního zástupce.

Washington a Caracas jsou v rozporech od doby kdy se dostal k moci v roce 2000 Hugo Chavéz.

Poslední eskalace napětí týkající se prezidenta Madura bylo oznámení vízové povinnosti pro všechny Američany, kteří navštíví zemi od 1. března, odkazujíc na tento krok, jako na opatření, že všichni Američané budou muset platit turistické vízové poplatky stejně tak, jako musí „platit Venezuelan, když cestuje do Spojených států.“

Ve stejné době, Maduro požádal, aby byl přezkoumán a snížen počet amerického diplomatického personálu v zemi, po obvinění z „konspiračních schůzek“ proti Venezuele.

Dříve v únoru, Maduro obvinil Ameriku z pokusů o převrat ve Venezuele.

Severní imperiální moc vstoupila do nebezpečné fáze zoufalství, mluvíc vládám kontinentů o svržení mé vlády. A já z toho viním viceprezidenta Joe Bidena,“ uvedl Maduro.

O měsíc později, venezuelský vůdce oznámil, že země úspěšně porazila údajný Amerikou podporovaný puč, s tím, že puč zahrnoval i útok na prezidentský palác.

 

 RT/ redakce svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Prezident Maduro: USA se snaží zničit venezuelskou vládu sankcemi, budeme se bránit

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*