Prezident Maduro odstartoval v neděli největší vojenské cvičení v historii Venezuely. Dobré, co?

Prezident Maduro odstartoval v neděli největší vojenské cvičení v historii Venezuely. Dobré, co?

Zatímco v Lidových novinách čteme sladkobolné čtení, tuším na čtyřech stránkách, jak ten Julio zachrání Venzuelu, a tu se k němu připojí jeden vojenský ataché kdesi ve Washingtonu (mimochodem, nenašel si tam už mladou kočičku a boj za osvobození Venezuely je od diktátora Madury si jistě nechá dobře zaplatit). A potom také zběhne jeden letecký generál a tuším jeden podplukovník. No sláva. A to se referuje barvitě a tučnými řádky. Že od minulé neděle probíhá největší vojenské cvičení v historii Venezuely, které skončí 15. února, o tom u nás ani ťuk.

Aby bylo jasno, dnes nepotřebujete nějaké údajné hybridní zdroje z ruských zdrojů. Mně jenom prolítlo v paměti, že jsem někde zaznamenal, že se má to cvičení konat, a stačilo nakleknout na Google pojem military exercise a okamžitě to Google doplnil sám bez mého vlivu slovem Venezuela.Dejte si to, přátelé, jako samostudium, nepotřebujete naše deníky, naši Českou televizi a nepotřebujete ani ruské zdroje. Obratem máte máte stovky odkazů. A uvidíte pravdu.

Samozřejmě pro Západ a jeho tupé politiky, kteří si fakt myslí, že jsme malé děti, je to trapné. Ti vojáci prezidentu Madurovi věří, a proč by nevěřili. A jdou za ním. Ti, kteří jsou proti němu, to je ta pražská kavárna, ti havlisti, ti antizemanovci a antibabišovci. U nás taky zaplní Staromák a jindy Václavák, jen protože strýc Brady nedostal medaili. Ale jinak se strany s nimi spojené TOP 09, STAN, KDU -ČSL a v podstatě i Petříčkové spolu s ČSSD potácejí na hranici zvolitelnosti. Virvál umějí dělat, ale jsou nedůvěryhodní.

Západ je v křeči. Prohrál Ukrajinu, prohrál Gruzii, prohrál Sýrii, prohrál Libyi, prohrál Afghánistán, a i Irák chce navázat strategické partnerství s Ruskem a vypudit zbytky Američanů. Dobře, tak zatleskejte, Západ triumfálně vyhrál džihádistické Kosovo, a drží mu muslimští Bosňáci: Skvělé.

Říká se, že je ve Venezuele špatně. To určitě. Moc špatně. Hrozivě…

Kvůli západním sankcím přišla Venezuela od roku 2013 o 350 miliard dolarů. Roztomilé, že. Divíte se Madurovi, že odmítá humanitární pomoc? Vraťte Venezuele 350 miliard dolarů a nepotřebuje žádnou humanitární pomoc.

OutStreamVideoPlayer

Jsem realista

Podle harwardské studie uskutečnily USA v posledních sto letech 41 úspěšných převratů – zhruba to vychází na jeden puč každých 28 měsíců. K přímé intervenci došlo v 17 případech. A to buď nasazením vojáků, či špionů a žoldáků, nebo místních občanů, placených americkými vládními agenturami. Do tohoto seznamu pučů, uveřejněného harvardskou univerzitou v časopisu ReVista, jsou zahrnuty jenom případy, kdy by svržené vlády zůstaly u moci, kdyby USA nerozhodly jinak. Také v něm nejsou pokusy, které skončily fiaskem, jako byla invaze v Zátoce prasat na Kubě v roce 1961.

Snad na závěr stručná poznámka, jak je to s podporou obou protivníků

Když už jsme u podpory, podle nezávislé Studie Hinterlaces, uskutečněné mezi 21. lednem a 2. únorem 2019, se 57 procent respondentů domnívá, že vláda prezidenta Bolívarovské republiky Venezuela Nicolas Maduro, je legitimní. V průzkumu byl dotaz: Koho považujete za legitimního prezidenta Venezuely? Nicolás Maduro (57 %); Juan Guaidó (32 %) a v položce, Nevím, nereaguje (11 %). Řekl bych, že to je velmi realistický odhad. Madura má dokonce o 7 procent více než Miloš Zeman a o 30 % více než Emmanuel Macron.

Tak abychom byli v obraze…

Je jasné, že dnes vlastně už nejde o Venezuelu. Je to střet mezi USA a jím částečně vedeným Západem a Ruskem, Čínou, Tureckem i dalšími. Kdysi by Venezuela určitě byla poražena, dnes má za sebou silné, byť prostorově velmi vzdálené spojence.

A zejména Rusko nikdy do poslední chvíle spojence neopouští.

Tak uvidíme…
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*