Prezident Maduro odhalil, že venezuelský ministr zahraničí se tajně setkal s americkým vyslancem

Prezident Maduro odhalil, že venezuelský ministr zahraničí se tajně setkal s americkým vyslancem

Oba diplomaté se údajně nedávno setkali při dvou schůzkách, a to navzdory nepřátelské rétorice amerického prezidenta Donalda Trumpa a balíčku sankcí uvalených na venezuelskou národní ropnou společnost.  

Venezuelský prezident Nicolas Maduro v rozhovoru uvedl, že se jeho ministr zahraničí Jorge Arreaza tajně setkal se zvláštním vyslancem USA ve Venezuele, a to navzdory veřejným výzvám Donalda Trumpa, any Maduro odstoupil.Podle venezuelského prezidenta byl Arreaza nedávno v New Yorku, kde pozval amerického vyslance Elliota Abrahamse, aby přijel do Venezuely „soukromě, veřejně nebo tajně“. Maduro uvedl, že oba úředníci měli dvě schůzky, které trvaly několik hodin.

Jeho odhalení potvrzují dva venezuelské zdroje, které nejsou oprávněné projednávat tuto záležitost, píše se ve zprávě tiskové agentury AP. Zdroje odhalily, že první schůzka proběhla 26. ledna a druhá se konala dne 11. února. K oběma setkáním došlo na žádost USA, uvedly zdroje.

Zdroje také uvedly, že první setkání proběhlo v nepřátelském tónu, kdy Abrahams vyhrožoval Venezuele invazí amerických vojáků a vynadal Venezuele, že je spojencem Kuby a Ruska. Druhá schůzka, ke které došlo čtyři dny poté, co Abrahams prohlásil, že „čas na dialog s Madurem je už dávno pryč,“ byla už údajně méně napjatá, ačkoli Abrahams trval na tom, že americké sankce vypudí Madura navzdory tomu, že má podporu armády.

Navzdory nepřátelské rétorice Venezuela údajně považovala setkání jako znamení, že existuje prostor pro diskuzi.

V rozhovoru Maduro zaútočil na Donalda Trumpa za jeho konfrontační postoj vůči venezuelské socialistické vládě, nicméně uvedl, že je připraven setkat se s americkým prezidentem, aby řešili probíhající krizi. Nejmenovaný americký zdroj připustil, že američtí představitelé byli ochotni setkat se s „bývalými venezuelskými úředníky, včetně samotného Madury, aby diskutovali o plánech jejich odchodu.“

V jiných poznámkách, Maduro obvinil z pokračujícího utrpení své země to, co nazval „infikovanou rukou“ Donalda Trumpa, který „ubližuje Venezuele“ a pochválil podporu, kterou má od Ruska a Číny.

Spojené státy uvalily sankce na venezuelský ropný průmysl, čímž efektivně zakázaly veškeré nákupy ropy ameriskými společnostmi z Venezuely. Země Latinské Ameriky, která má největší světové zásoby ropy se proto obrátila na Asii, zejména Indii, kde vedoucí národního ropného podniku PDVSA minulý týden vyjednával o nových prodejích.

Dne 23. ledna předseda venezuelského Národního shromáždění Juan Guaido prohlásil sám sebe za prezidenta země uprostřed probíhající protivládních protestů. Jeho prohlášení bylo téměř okamžitě uznáno Spojenými státy a některými jejich spojenci. Očekávalo se, že členské státy EU vydají o jmenování Guaida společné prohlášení, ale Itálie tento návrh vetovala.

 

(Venezuelský prezident Nicolas Maduro Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*