Prezident Duterte slíbil, že dá veřejnosti „zdarma zbraně“na pomoc v boji proti zločinu

Prezident Duterte slíbil, že dá veřejnosti „zdarma zbraně“na pomoc v boji proti zločinu

Filipínský prezident Rodrigo Duterte slíbil, že poskytne některým členům veřejnosti zdarma zbraně, aby pomohli v boji proti obchodníkům s drogami a korupci v zemi.   

Duterte oznámil, že uvažuje o rozdání 42 000 zbraní vůdcům komunit, kteří by mu pomohli splnit jeho slib vymýtit korupci a zločin na Filipínách.Deník New York Times napsal: Filipíny slíbily, že členům veřejnosti dají zdarma zbraně – pokud slíbí, že je budou používat v boji proti drogám a zločinu.

Prezident Rodrigo Duterte uvedl, že zvažuje vyzbrojení 42 000 komunitních vůdců, známých jako kapitáni barangajů, po konzultaci s policií a zpravodajskou agenturou.

Martin Dino, zástupce oddělení odpovědného za barangy uvedl, že ruční zbraně budou poskytnuty bezplatně, nebo budou soukromé nákupy dotovány, ale pouze pro ty, kteří nejsou zapojeni do nelegálního obchodování s drogami.

Dino uvedl: „Podmínkou je, aby kapitán barangajů bojoval s drogami a zločinem. Kdyby intrikoval se zločinci, mohl by být tím, kdo bude zastřelen.“

Duterte opakovaně prohlásil, že do obchodu jsou zapojeny tisíce úředníků, aniž by poskytl detaily.

Duterte je známý jako řečník bez skrupulí, který se často uchyluje k nevybíravým a kontroverzním výrokům na různá témata. Sám sebe prezentuje jako nekompromisního bojovníka proti kriminalitě, zejména drogám, a také proti korupci. V té souvislosti prohlásil, že jako prezident bude chtít těly zločinců nakrmit ryby v Manilské zátoce, nebo že by rád vyhladil tři miliony narkomanů v zemi. V této souvislosti se pak přirovnal k Adolfu Hitlerovi, za což se později omluvil.

Od jeho nástupu do funkce v červnu 2016 do října 2016 bylo při protidrogové válce zabito přes 3500 drogových dealerů, pašeráků a uživatelů. K listopadu 2016 to už bylo 5800 lidí, z toho podle listu The New York Times nejméně 2 tisíce obětí má na svědomí policie, zbytek místní lidé. Duterte do funkce policejního prezidenta jmenoval jeden den po svém nástupu do úřadu svého třicetiletého kamaráda Ronalda dela Rosu přezdívaného „Skála.“ Ten řídí zásahy policie a vykonává vůli prezidenta. Stejně jako prezident se těší značné popularitě, přitom předpokládá ještě 20 až 30 tisíc obětí. Oběti se povalují všude po městě, mají hlavy omotané páskou a u sebe výstražné protidealerovské a protinarkomanské kartonové cedule.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*