Přes 270 zatčených po střetech při nacionalistickém pochodu ve Varšavě

Přes 270 zatčených po střetech při nacionalistickém pochodu ve Varšavě

Nejméně 270 lidí bylo zatčeno a necelých 50 zraněno po střetech, které vypukly ve Varšavě. Polští nacionalisté vyšli do ulic. Protesty se konaly v inspiraci k polskému Dnu nezávislosti. Protestující házeli na důstojníky světlice a kameny, kteří reagovali použitím vodních děl.

Desítky tisíc lidí pochodovalo v polském hlavním městě. Pochod organizovaly extremistické nacionalistické skupiny, jako je Radical Camp a All-Polish Youth.

Pochody se v hlavním městě konají každoročně od roku 2008 a často vedou ke střetům mezi soupeřícími politickými organizacemi.

Již čtvrtým rokem se pochod uchýlil k násilnostem, když skupina překročila most přes řeku Vislu a dosáhla východního břehu, v blízkosti polského Národního fotbalového stadionu.

Podle agentury Reuters, demonstranti vytrhali dlažební kostky a lavice z nedalekého autobusového nádraží a začali je házet na policisty, kteří byli oblečeni v zásahovém výstroji.

Foto : Reuters / Kacper Pempel
Foto : Reuters / Kacper Pempel

Nejméně 23 policistů a 24 demonstrantů bylo při střetech zraněno, zatímco bylo zadrženo nejméně 276 lidí, podle TASS.

Ačkoli se nakonec polici podařilo oddělit od pochodu provokatéry, střety i tak nadále pokračovaly. Policie se uchýlila k použití vodních děl k zastavení davu. Lidé na stadionu mávali vlajkami a házeli světlice.

V listopadu 2013 musela policie použít gumové projektily a pepřové spreje, aby  rozehnali dav násilných polských nacionalistických demonstrantů během pochodu.


Policisté v zásahové výstroji vytvořila kordon kolem budovy, kde mladí demonstranti s vyholenou hlavou mávali červeno-bílými vlajkami a snažili se protlačit. Dav křičel slogany namířené proti Rusku, východního souseda Polska, a dávali Rusku za vinu zvěrstva z druhé světové války a okupaci během sovětské éry.

Polské Ministerstvo zahraničí akci kritizovalo a uvedlo, „že neexistuje žádný důvod pro výtržnictví.“

Národní den nezávislosti se slaví od 11. listopadu 1918, kdy země získala nezávislost poté, co byla rozdělena mezi Rusko, Prusko a habsburskou monarchii.

zdroj : http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články