Bývalý ukrajinský premiér Jaceňuk nelezen mrtev, podle ukrajinského deníku

Bývalý ukrajinský premiér Jaceňuk nelezen mrtev, podle ukrajinského deníku

Dne 29.4 byl podle ukrajinského deníku ua-reporter.com nalezen mrtev bývalý ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Podle deníku byl zastřelen z útočné pušky Kalašnikov. V současné době probíhá vyšetřování incidentu.    

Arsenij Jaceňuk se narodil roku 1974 ve městě Černovice v Černovické oblasti v západní části tehdejší USSR. Podle některých zdrojů má ukrajinsko-židovské kořeny, jiné to však zpochybňují. Má i rumunské předky, kteří se v oblasti usadili v rámci Velkého Rumunska. Jeho otcem byl historik a univerzitní profesor Petr Ivanovič Jaceňuk, jeho matka Marija Grygorivna byla univerzitní učitelkou francouzštiny. V roce 1992 nastoupil na Černovickou univerzitu a současně založil studentskou právní kancelář. Školu dokončil v roce 1996. Roku 2001 nastoupil na obchodní institut Kyjevské univerzity. Mezi lety 1992 a 1997 vedl právní firmu Yurek Ltd. Mezi lety 1998 a 2001 pracoval v bance Aval (v rámci Raiffeisen Bank) v Kyjevě.

Od září do listopadu 2001 sloužil jako zastupující ministr hospodářství na Krymu; následně až do ledna 2003 jako oficiální ministr hospodářství Krymské autonomní republiky. Mezi lety 2003 a 2005 byl pod vedením Serhija Tihipka viceprezidentem Ukrajinské národní banky.

Mezi březnem a zářím 2005 byl náměstkem guvernéra Oděské oblasti, na toto místo ho jmenoval Vasyl Cuško. Od září 2005 do srpna 2006 poté byl ministrem hospodářství a obchodu celé Ukrajiny, a to ve vládě Jurije Jechanurova.Jaceňuk tehdy vedl rozhovory o přistoupení Ukrajiny do Světové obchodní organizace a do Evropské unie. Od září 2006 byl také poradcem prezidenta Viktora Juščenka. Z jeho iniciativy byl v roce 2007 navržen na post ministra zahraničních věcí Ukrajiny, což parlament přijal většinou 426 hlasů z 450 možných.

V roce 2007 byl také za stranu Blok Naše Ukrajina – Národní sebeobrana zvolen do parlamentu (tzv. Verchovna rada). Za Blok Julije Tymošenkové byl nominován na předsedu parlamentu. Byl jím zvolen dne 4. prosince 2007, kdy získal 227 hlasů. Již v září 2008, během tamní politické krize, nabídl svou rezignaci. Ta byla přijata v listopadu téhož roku. Jaceňuk se okamžitě nechal slyšet, že založí novou stranu, která si vytyčí cíl politických a sociálních změn na Ukrajině.

Brzy poté založil stranu Fronta změny, kterou vedl. Tato strana se v červnu 2013 sloučila se stranou Baťkivščyna (Vlast). Donedávna byl předsedou parlamentního klubu tehdy opoziční strany Baťkivščyna a byl jedním z vůdců této strany. Stal se jím jako nástupce její bývalé předsedkyně Julie Tymošenkové, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu odnětí svobody. Do roku 2014 byl de facto lídrem ukrajinské politické opozice.

Roku 2010 se v prezidentských volbách ucházel o funkci prezidenta. V prvním kole obdržel 1 711 737 hlasů (6,96 %). Byl tím čtvrtým nejúspěšnějším kandidátem. V parlamentních volbách v roce 2012 kandidoval za opoziční blok Všeukrajinský svaz (Vlast) – (v podstatě Baťkivščyna). Jaceňuk vedl kandidátku strany a stal se předsedou její parlamentní frakce. Pod jeho vedením blok získal 101 mandátů.

V lednu 2014 mu prezident Janukovyč nabídl funkci předsedy vlády, ale Jaceňuk jeho nabídku odmítl a požadoval nové volby. Po protestech na Euromajdanu a následné politické krizi byl dne 27. února 2014 členy parlamentu zvolen předsedou nové vlády (pro něj hlasovalo 371 poslanců). Fungování vlády ale provázely spory, v parlamentu se nedařilo prosadit reformní zákony, jimiž západní finanční instituce podmiňují poskytování potřebných půjček. Dne 24. července 2014 oznámil rezignaci na funkci předsedy prozatímní vlády, ale prezident Petro Porošenko a ukrajinský parlament tuto rezignaci zamítli a Jaceňuk premiérem zůstal. Po parlamentních volbách 2014 stanul v čele druhého koaličního kabinetu.

V polovině února 2016 hlasoval parlament o vyslovení nedůvěry vládě, ta jí sice nebyla vyslovena, ale 18. února přišla koalice po odchodu dvou stran o většinu. V dubnu Jaceňuk na post premiéra rezignoval.

(Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: AP)
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Bývalý ukrajinský premiér Jaceňuk nelezen mrtev, podle ukrajinského deníku

  • Rozkradl peníze, které dostal od CIA na dokončení převratu. Není se čemu divit. To CIA neodpouští. Snad už přišel Západ na to, že Ukrajina není problém pro své protivníky, ale pro své spojence,

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*