Premiér Davutoglu : „Turecko bude bránit své bratry v Aleppu“

Premiér Davutoglu : „Turecko bude bránit své bratry v Aleppu“

Turecký premiér Ahmet Davutoglu slíbil, že vrátí „historický dluh“ tureckým bratrům v Aleppu, kteří pomáhali bránit zemi na počátku 20. století. Tyto poznámky učinil jen několik dní poté, co Rusko varovalo o úmyslech Ankary napadnout Sýrii kvůli záchraně ustupujících teroristů.

„Vrátíme náš historický dluh. Naši bratři z Aleppa již jednou bránili naše města Sanliurfa, Gaziantep, Kahramanmaras, teď my budeme bránit hrdinské Aleppo. Celé Turecko stojí za svými obránci,“ prohlásil Davutoglu na zasedání parlamentní frakce Strany spravedlnosti a rozvoje, kterou vede.

Davotoglu měl zřejmě na mysli první světovou válku a následné události v turecké válce za nezávislost, zdánlivě velebíc obranu a převzetí tureckých měst od spojeneckých sil. Přesto se mu nepodařilo zmínit, že Turci byli vtaženi do války osmanských imperiálních ambicí. Turecko vstoupilo do konfliktu tím, že z moře ostřelovalo ruský přístav Oděsa. Turecko poté utrpělo ponižující porážku rukou ruských vojsk, než byla Osmanská říše obsazena a rozdělena spojenci. V té době, tři města, o kterých Davutoglu hovořil, zažila vraždění tisíců Arménů a jiných menšin tureckými nacionalisty, jako součást arménské genocidy, kterou Ankara do dnešního dne popírá.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu Foto: REUTERS/Muhammad Hamed
Turecký premiér Ahmet Davutoglu Foto: REUTERS/Muhammad Hamed

Je znepokojivé, že toto prohlášení přichází necelý týden poté, co ruské ministerstvo obrany varovalo, že se Turecko připravuje na vojenskou invazi do Sýrie a snaží se utajit nezákonnou činnost na syrské hranici.

„Máme významné důvody se domnívat, že Turecko je uprostřed intenzivních příprav na vojenskou invazi na syrské suverénní území,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov novinářům v Moskvě.

Konašenkov rovněž prohlásil, že Turecko zrušilo dohodnutý ruský pozorovací let, který byl naplánován nad jejich územím, kvůli jejich nezákonným aktivitám. „Takže, pokud si někdo v Ankaře myslí, že zrušení letu ruských pozorovatelů umožní něco zakrýt, pak jsou velice neprofesionální.“

Kromě toho Konašenkov poukázal na to, že Turecko již dodává teroristům v syrských městech Adlib a Aleppo vojáky a zbraně.

Mluvčí také ukázal sdělovacím prostředkům fotku kontrolního bodu Reyhanli, tvrdíc, že „skrze tento hraniční přechod- hlavně v nočních hodinách- militanti, kteří se zmocnili města Aleppo a Idlib v severozápadní Sýrii, dostávají zbraně a bojovníky z tureckého území.“

Tento alarmující vývoj přichází v době, kdy džihádistické síly bojující proti armádě Bašára Asada v severní Sýrii trpí vážnými ztrátami a ustupují na turecké hranice.

Moskva již dříve poskytla mezinárodnímu společenství video důkaz, že turecké dělostřelectvo pálilo na zalidněné syrské oblasti na severu provincie Latakia.

Mezitím Turecko popřelo jakékoli plány o napadení Sýrie. „Turecko nemá žádné plány či úmysly, začít vojenské tažení nebo pozemní operace na syrském území,“ citovala agentura Reuters vedoucího tureckého vládního úředníka.

Není to poprvé, co byly hlášeny plány Turecka napadnout Sýrii. V roce 2014, Turecko odstranilo přístup k Youtube po úniku zvukové nahrávky, která prokázala, že ministři diskutovali o tom, jak zrežírovat provokaci, která by odůvodnila vojenskou intervenci do Sýrie.

V jedné z uniklých nahrávek, největší vládní úředník se zmíní o tom, jak zaútočit na hrob Suleymana Shaha, dědečka zakladatele Osmanské říše, což by mohlo jako záminka stačit. Památník je umístěn v islámským státem kontrolované provincii Rakka, která leží něco málo přes 30 km od kurdského pohraničního města Kobane a 1,5 hodiny jízdy od města Aleppo.

Tvrzení Ankary, že plánuje invazi do Sýrie přichází uprostřed toho, co se zdá být rostoucí spor mezi Tureckem a USA kvůli jejich ambicím v regionu. Turecko považuje Amerikou podporované kurdské bojovníky v Sýrii za teroristy, stejně jako kurdské rebely bojující ve východním Turecku a nedávno vyslalo diplomatické signály do Washingtonu, že je země znepokojena americkou podporou Kurdů.

„My nepovažujeme Kurdskou demokratickou stranu (PYD) za teroristickou organizaci, ale jsme si vědomi, že Turci ano,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby na briefingu.

Turecko povolalo amerického velvyslance poté, co Washington oznámil, že nepovažuje kurdské bojovníky v Sýrii za teroristy. Kurdové však nejsou jediným problémem, kdy se ambice Ankary zdají být v rozporu s tužbami Bílého domu, a to včetně případné jednostranné vojenské intervence v Sýrii.

Na tiskové konferenci, americké ministerstvo zahraničí se rozhodlo odhalit, co bylo projednáno na schůzi s velvyslancem, ale když byla Kirbymu položena otázka reportérem RT o prohlášení Davutoglu o „obraně Aleppa“, dostal jen vágní odpověď:

Měli byste hovořit s Turky, o tom, co naznačují, odvozují, nebo navrhují v tomto prohlášení,“ uvedl Kirby. „My stále věříme ve dvě věci. Jedna z nich je, že se nebude jednat o vojenské řešení tohoto konfliktu. A druhá je, že chceme pomoc Turecka na vojenské frontě, pokud jde o boj proti islámskému státu.“

Kurdští vojáci úzce koordinují své kroky s americkými silami v boji proti islámskému státu v Sýrii i Iráku.

I když to není zdaleka poprvé v občanské válce, kdy Turecko vyhrožuje invazí do Sýrie, specialista na Střední východ Ali Rizk varuje, že Ankara se chová „iracionálně“ a lze očekávat vše.

„Turecko chce dosáhnout svého cíle. Sní a touží po Osmanské říši. Tyto sny velmi souvisí s tím, co se děje v Sýrii. Zvláště severní město Alappo, které je tureckými vůdci považováno za část bývalé Osmanské říše. Je vždy možné vidět nelogickou a iracionální politiku, která je používána za účelem, ať už se jedná o pozemní invazi, nebo jakýkoli vojenský zásah,“ řekl Rizk pro RT.

 

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Premiér Davutoglu : „Turecko bude bránit své bratry v Aleppu“

  • Tomu sráčovi snad úplně přeskočilo.Myslím si,že Aleppo je město Syrské republiky!!!to chtějí osmani pošlapat mezinárodní právo!!__Proč nebránili Aleppo před FSA???a takovejhle tureckej ksindl máme v NATO a chceme je do EU…Bohuš se už úplně zbláznil…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*