Přední eurokrat Guy Verhofstadt přiznává, že EU chce vytvořit „impérium“

Přední eurokrat Guy Verhofstadt přiznává, že EU chce vytvořit „impérium“

Vůdce levicové progresivní skupiny v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt tvrdí, že aby mohla konkurovat zbytku světa, Evropská unie se musí stát „impériem“.   

Vůdce Aliance liberálů a demokratů v Evropě (ALDE) řekl CNN, že návrhy evropských populistických vlastenců na reformu EU a přenesení moci z Bruselu zpět národním státům by znamenaly, že blok „zemře uvnitř“.„Svět se rozvíjí v jeden, ne z národních států, ale na impérium. Čína je impérium. Indie je impérium. USA jsou impérium. Musíme vytvořit Evropskou unii, která bude schopna hájit naše zájmy,“ uvedl Verhofstadt během rozhovoru s levicovou americkou zpravodajskou sítí.

Pan Verhofstadt, který je také koordinátorem Brexitu v Evropském parlamentu, je vášnivým zastáncem větší federalizace Evropské unie.

Bývalý premiér Belgie v minulém týdnu v rámci Euronews Raw Politics přirovnal navrhovaný Spojené státy Evropy ke Spojeným státům americkým a řekl: „Spojené státy Evropy jsou způsob, jak zorganizovat společnou akci na evropské úrovni tím, že uznají a zaručí autonomii členských států“.

Ostatní eurokraté také vyjádřili podporu Spojeným státům Evropy, včetně bývalého předsedy Evropského parlamentu a německého socialistického politika Martina Schulze, který vyzval k jejich vytvoření do roku 2025.

Zatímco řada významných evropských politiků vyjádřila svou podporu dalším opatřením na větší centralizaci moci a federalizaci, včetně předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera, který chce do roku 2025 společnou armádu EU, progresivní francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl plnou měnovou unii se společným rozpočtem EU, ministerstvem financí a státním zástupcem EU na ochranu jednotného trhu před zneužíváním. Německá kancléřka Angela Merkelová zase vyzvala blok, aby přijal společnou migrační politiku.

Eurokraté panikaří, že volby, které se konají tento týden, vyústí k vlně vlasteneckých nacionalistů, populistů a euroskeptiků, kteří v Evropském parlamentu získají značný počet křesel, což by narušilo jejich plány na stále více federalizovanou Evropu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*