Předáci Kurdů: Turecko pomáhá IS, cvičí jejich bojovníky

Předáci Kurdů: Turecko pomáhá IS, cvičí jejich bojovníky

Figen Yüksekdağová, místopředsedkyně kurdské Lidově-demokratické strany, která získala v tureckých parlamentních volbách třináct procent hlasů, vyzvala v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutsche Welle Turecko, aby ukončilo vojenské útoky na Kurdy v Iráku a Sýrii.

Okolnost tureckého bombardování vyvolala v minulém týdnu bouři nespokojenost mezi Kurdy žijícími v Německu, kteří zde zorganizovali velkou protitureckou demonstraci. Stejně jako Figen Yüksekdağová se dnes pro BBC vyjádřil Cemil Bayik, vůdce Kurdské strany pracujících pro BBC.

Podle Yüksekdağové turecká vláda se dosud neodvážila zasáhnout přímo proti bojujícím milicím Islámského státu, ale naopak zasahuje proti bojujícím Kurdům. Kurdská politička v rozhovoru tvrdí, že Turecko již tři roky podporuje IS. „Bojovníci IS se cvičí na tureckých základnách a poté jsou posílání do bojů,“ říká Figen Yüksekdağová. Dále tvrdí, že sice turečtí představitelé popírají, že by IS podporovali, ale podle ní je opak pravdou. „Máme důkazy, výpověď svědka dokumenty o zásilkách zbraní. Dokonce si přejí, aby se IS stal sousedním státem Turecka. Raději dávají přednost kalifátu než syrským Kurdům. Existuje strategická a ideologická blízkost Turecka a IS proti Kurdům. To je důvod, proč v současnosti Turecko neutočí proti IS, ale proti kurdským silám. Jedná se také o to, že ve volbách, které se konaly 7.června naše strana HDP byla úspěšná (80 křesel v parlamentu) a znamenalo to jasnou porážku vládnoucí strany,“ říká Figen Yüksekdağová.

Figen Yüksekdağová  Foto: AP
Figen Yüksekdağová Foto: AP

Ví se, že strana HDP je ve skutečnosti postavená na Kurdech, ale Yüksekdağová odmítá, že by její HDP spolupracovala s PKK. Přesto během předvolební kampaně bylo sedm představitelů HDP zabito a dodnes ti, co jsou zodpovědní za jejich vraždu, nebyli potrestáni. „PKK je národním hnutí za osvobození. Přitom je to hnutí, které proklamuje demokracii a rovnoprávnost. Naše strana nesouhlasí s prostředky, které PKK používá, ale jejich politický program není programem teroristické organizace,“ uvedla Figen Yüksekdağová a požaduje, aby Západ donutil prezidenta Erdogana k zasednutí k jednacímu stolu o kurdském problému. Kurdská politička myslí, že nedojde-li k jednání, propukne velký válečný konflikt na celém Středním východu.

Vůdce PKK

Shodou okolností dnes promluvil v britské BBC Cemil Bayik (na snímku níže vpravo), vůdce Kurdské strany pracujících a obvinil turecké lídry z toho, že chtějí „ztenčit“ úspěchy Kurdů v boji proti IS v Iráku a Sýrii. Také Bayik uvedl, že Turecko hraje falešnou kartu v boji proti ID.  „Turecko tvrdí, že bojuje proti IS a ve skutečnosti bojuje proti Kurdům. Činí tak proto, aby ochránilo IS proti kurským útokům. Turecko je ochráncem IS.“ říká Cemil Bayik a naráží na červenec, kdy Turecko začalo bombardovat kurdské tábory. Tím skončilo příměří mezi Kurdy a Turky. „Za masakrem nad Kurdy stojí turecký prezident Erdogan, aby uskutečnil svůj cíl, že Turecko bez Kurdů,“ řekl dále pro BBC vůdce Kurdské strany pracujících.

Cemil Bayik rovněž prohlásil, že PKK přestane útočit proti Turecku, pokud to ukončí protikurdskou vojenskou operaci. Naopak turecký premiér již dříve ohlásil turecké útoky proti Kurdům do doby, než se ozbrojené křídlo PKK nevzdá.

 

V Turecku žije pětina obyvatel Kurdové a od roku 1984, kdy PKK zahájila ozbrojený boj proti turecké vládě, jich zahynulo více než 40 tisíc. PKK  vroce 1990 ustoupila od požadavku na samostatný stát a požaduje autonomii pro Kurdy. V březnu roku 2013 byl uvězněn kurdský vůdce Abdullah Ocalan, který volal po příměří mezi Turky a Kurdy.

 

Převzato z http://www.literarky.cz
Loading...

Podobné články

3 Komentáře “Předáci Kurdů: Turecko pomáhá IS, cvičí jejich bojovníky

  • IS stejně jako Taliban a další teroristické organizace vytvořily, vycvičily USA, aby za ně dělaly špinavou práci a aby se na tyto organizace svedla vina za zvěrstva tajných služeb USA.

  • Bohužel Turecko zaútočilo na Kurdy protože ti jediní jsou schopni se vypořádat s řezníky CIA tj,ISIS a ISIL..Protože ty jak známo vycvičili a vyzbrojili USA,kteří tedy nyní tlačí na Turecko aby Kurdy eliminovalo.Režimu USA jde o zničení starobylých civilizací za každou cenu.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*