Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???

Reliktem socialismu se dá samozřejmě označit ledacos-od toaletního papíru po atomovou elektrárnu. Je však ubohost sama, když se tímto způsobem snaží Pražská kavárna a třída takzvaných elit bagatelizovat a snižovat umění starých bardů filmových pláten na úkor novodobé a především nepovedené pohádky režiséra Zelenky. Dalo by se totiž říci, že Zelenkovo nepodařené dílo je zase reliktem kapitalismu a samozvané demokracie ve stylu Amerického braku.

Celý problém je trošku složitější a zkušený ideolog dobře ví, že ideologicky a propagandisticky lze upravit ledacos. Obyčejný konzument ani nepostřehne ideologický kontext. Drtivá většina lidí v ničem ideologii nehledá-jen konzumuje. Ideolog však ví, že cosi při neustálém opakování prosťáčkovi přeci jenom v té hlavičce zakotví a bude hlodat. Příkladem takovéhoto oblbování lidí jsou samozřejmě média, film, televize, ale daleko nejdříve s tímto svinstvem a gumováním mozků začala církev. Ta v tomto oboru má daleko největší praxi a umí to velmi dobře využít. Sama současnost nám ukazuje jak se dá pod rouškou takzvaného dobra šířit zlo po celém světě.Rád bych se však na tomto místě zastal tvůrců filmové pohádky Císařův pekař. Samozřejmě je pravdou, že ji lze ideologicky podat divákovi jak z levé strany, tak z pravé. Vyjmu li z této pohádky takzvaný ideologický podtext, tak lze bez ostychu říci, že tato pohádka je ukázkou běžných špatných vlastností některých lidí. Od přemrštěného egoismu a zahleděnosti do sebe sama po úplně obyčejnou hamižnost, prospěchářství, úplatkářství, okrádání, podvádění atd. Autoři pohádky dali do ostrého kontrastu tyto špatné vlastnosti lidí s celospolečenskou prospěšností a myslím, že to tak má být. Člověk totiž není na světě jenom sám pro sebe a svět tu dozajista není jenom pro jediného člověka. Pohádka ukazuje dospělým a především dětem, co je úplně obyčejná prostá lidská sounáležitost a jaké z toho všeho plynou výhody pro celou společnost. Vždyť na takovýchto principech fungovaly prastaré společnosti Mayů, Aztéků, Inků a mnohé další. Není tedy pravdou, že lidská sounáležitost, či kolektivní práce je reliktem socialismu. To by v socialismu museli žít i výše zmíněné staré kultury.

Jan Werich se zhostil hlavní dvojrole s úplnou grácií a umem sobě vlastním. Vložil do své práce nejen své nadání a profesní zkušenosti, ale především srdce. To už dnes ti mladší herci vůbec neumí. Ti jsou soustředění na to, že je to obyčejný konzum a podle toho také k rolím přistupují-víme pane Zelenko??? Prostě jste chybně zvolil hlavní protagonisty!!! To už to mohli sehrát tamhle bezďáci Venca s Božkou od Nuselského mostu a možná by to vyznělo lépe! Bývalo by stačilo vzít si příklad od režiséra Trošky, který také točil pohádky už v té dnešní zamotané době. Princezna ze mlejna nemá chybu, ale jak říkám-je to o režisérovi a o tom, koho obsadí do hlavních rolí. Jednoduše řečeno pane Zelenko-NA TROŠKU NEMÁTE ANI OMYLEM A S TÍM SE SMIŘTE.

Musím konstatovat, že můžeme být velmi rádi, že ti zlí KOMUNISTÉ nám natočili tolik krásných pohádek od našich Českých autorů. Nebýt jich, tak nemají komerční, tak ta veřejnoprávní televize na vánoce co vysílat. Ano mohou vysílat ten Americký brak, ale toho mají lidé už plné zuby-už se to přežralo. Jako děti jsme s na vánoční programy televize moc těšili, ale dnes??? Není nač se těšit, protože už po mnoho let je to stále stejné-v mnohém jen brak. Veškeré televize by se za svůj vánoční program měly stydět.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*